Ana sayfa Resimli Anlatımlar Windows’u Kapatma: Uyku, Hazırda Beklet, Oturum Kapat, Kullanıcı Değiştir Nedir Ne İşe...

Windows’u Kapatma: Uyku, Hazırda Beklet, Oturum Kapat, Kullanıcı Değiştir Nedir Ne İşe Yarar Hangisini Kullanmalı?

1574
0
Güncelleme:

Bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar ya da yıllardır kullanmasına rağmen bilgisayarı kapatmanın tek yolunu güç düğmesine basarak olduğunu zannedenler için Windows güç seçenekleri menüsündeki seçeneklerin ne anlama geldiğini resimli bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz.

Kim bilir belki de bu özellikler asında hayatınızı oldukça kolaylaştıracak ve işlerinizi daha pratik olarak yapmanızı sağlayacak özelliklerdir de sizin haberiniz yoktur 😀

İşte Windowsu Kapatma Modları Kullanımı

Windows 7’nin güç seçeneklerinde masaüstü ya da diz üstü bilgisayar aktif değilken geçiş yapılabilecek farklı durumlar bulunmaktadır. Bunlar “uyku”, “hazırda beklet” ve “karma uyku”dur. Bu modlar enerji tasarrufu yapmanızı sağlar ki özellikle dizüstü bilgisayarlar da oldukça kullanışlıdır. Peki, aralarındaki farklar nedir ve hangisini tercih etmelisiniz?

Uyku
Bu güç tasarrufu seçeneği bilgisayarın kolayca durmasını ve tüm dokümanların, programların durumunun kaydedilmesini sağlar. Bilgisayarı yeniden açtığınızda birkaç saniye içinde sistemi bıraktığınız yerden kullanmaya devam edebilirsiniz. Windows’da uyku modunu kullanmak bir filmi izlerken durdurmak gibidir; bilgisayar hemen durur ve istenirse hızlı bir şekilde tekrar kaldığı yerden devam ettirilebilir. Uyku modunu Windows’u kısa sürelerle durdurmak istediğiniz kullanabilirsiniz. Uyku modundayken makine bir miktar enerji harcar.

Hazırda Beklet
Hazırda beklet, özellikle dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış bir tasarruf seçeneğidir. Uyku modu çalışmalarını ve ayarlarını belleğe kaydeder ve ufak bir miktar enerji harcar; hazırda beklet seçeneğinde ise açık dokümanlar ve çalışan programlar diske kaydedildikten sonra bilgisayar kapatılır. Windows’un tüm güç tasarrufu seçeneklerinde en az gücü harcayan “hazırda beklet” modudur. Örneğin seyahat ediyorsunuz ve şarjınız azaldı; o zaman hazırda beklet en iyi seçenek olacaktır. Hem kalan enerjiyi koruyabilir hem de cihazınızı şarj edebileceğiniz bir yere ulaşana kadar çalışmalarınız saklayabilirsiniz. Cihazını uzun süre kullanmayacaksanız, hazırda beklet seçeneği tercih edilebilir.

Windows  u Kapatmanın Farklı Yolları

Karma Uyku
Yeni sayılabilecek bu güç seçeneği temel olarak masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Karma uyku modu, uyku ve hazırda beklet seçeneklerinin özelliklerinin birleşimidir. Bu modda açık dokümanlar ve programlar hem belleğe hem de diske aktarıldıktan sonra bilgisayarı düşük güç kullanımına getirir böylece daha sonra çabuk bir şekilde geri dönebilirsiniz. Karma uykunun avantajı güç kesilse bile Windows çalışmalarını diskten geri getirebilmesidir. Windows’da karma uyku özelliği aktifse bilgisayar uykuya alındığında otomatik olarak karma uyku moduna geçilir.

Hangisini Kullanmalı

Bilgisayarınızı nasıl kullandığınızla ilgili olarak ya da duruma göre yukarıdaki tasarruf seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. Bir miktar güç harcaması önemli değil kaldığım yerden “hemen” devam etmek istiyorum diyorsanız standart “uyku” modunu kullanabilirsiniz. Ancak herhangi bir güç kesintisinde UPS’e (kesintisiz güç kaynağı) bağlı olmayan bir masaüstü bilgisayarda son durum saklanmaz çünkü belleğe kaydedebilmiştir. Dizüstü bilgisayarın bataryasında enerji varsa sorun olmaz.

Geri yüklemede bekleyebilirim ama bilgisayarın son hali saklansın ve güç harcanmasın diyorsanız sizin için en iyisi “hazırda beklet” seçeneği olacaktır. Sistemin son durumu diske yazıldığından olası bir güç kesintisinde bilgiler kaybolmaz. Bilgisayar yeniden açıldığında uyku moduna göre daha uzun sürse de sistem, son kullanımdaki duruma geri döndürülür.

Son olarak bir miktar enerji harcansın ama güç kesilirse de bilgilerimi kaybetmeyeyim, diyorsanız karma uyku modunu kullanabilirsiniz.

Tabii hespinden daha tasarruflu olan “bilgisayarı toptan kapatmak” seçeneğini de kullanabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here