Ana sayfa Resimli Anlatımlar Windows Xp Onarımı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Xp Hata Veriyor ve Açılmıyorsa...

Windows Xp Onarımı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Xp Hata Veriyor ve Açılmıyorsa Sistem Dosyalarını Onarın

3792
3
Güncelleme:

Windows xp nasıl onarılır? Windows xp repair etme nedir ne işe yarar?

Windows Xp bazen açılışta hata verir çalışırken sorunlar çıkarır veya hiç çalışmaz ve açılırken sistem dosyaları bozuk olduğu için açılmaz. Bu gibi durumlarda Windowx Xp’yi onarmak en doğru tercih olacaktır. Böylece eğer sistem dosyalarında bir arıza varsa tamir edilmiş olacaktır.

Peki Windows xp onarma nasıl yapılır? İşte resimli olarak anlatımı;

Windows XP sistem dosyalarının onarımı basit bir işlemdir ve bir kaç adımda yapabilirsiniz.

Öncelikle Windows XP CD’inizi takıp bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar açılırken “CD’den ön yükleme için bir tuşa basın…” yazısı göründüğünde klavyenizdeki herhangi bir tuşa basın.

Windows XP Onarma (Repair)

Windows, ön kurulum için bazı dosyaları yükledikten sonra karşınıza kur ekranı gelecek. Eğer sisteminizde önceden bir Windows XP kurulmuş ise “Kurtarma Konsolu kullanarak Windows XP yüklemesini onarmak için R tuşuna basın.” yazısını göreceksiniz. Bu ekranda sadece “R” tuşuna basmanız yeterli.

Windows XP Onarma (Repair)

Microsft Kurtarma Konsolu açıldığında Window XP’inin yüklü olduğu disk bölümünü seçin. Eğer birden fazla Windows yüklü değilse aşağıdaki gibi tek bir seçenek karşınıza gelecektir, bu ekranda “1” yazıp ardından enter’a basmanız yeterli. Daha önceden Yönetici parolası (Administrator) belirlediyseniz bunu yazın; parolanız yoksa enter’a basarak geçebilirsiniz.

Windows XP Onarma (Repair)

Karşınıza gelen komut satırına chkdsk / r komutunu yazarak onarımı başlatabilirsiniz. Chkdsk ile / (taksim işareti) arasında bir boşluk olmasına dikkat ediniz.

Windows XP Onarma (Repair)

Onarım tamamlandıktan sonra komut satırına exit yazdıktan sonra Windows’u yeniden başlatabilirsiniz.

Windows XP Onarma (Repair)


3 YORUMLAR

  1. Allah razı olsun. Sayenizde söylediklerinizi yaptım ve veri kaybetmeden eski haline geldi bilgisayar. Çok sağolun.

  2. arkadaşım can aynı sorun bana geldi tamamen cd kaynaklanıyor. galiba korsan cd almışsın bunlar şçşn her defa 1 😀 şimdi sen güzel bir siteden inidr ve cd yaz orjinal olsun bu sefer 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here