Ana sayfa Resimli Anlatımlar Windows XP DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? Resimli Videolu Anlatım

Windows XP DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? Resimli Videolu Anlatım

1745
1
Güncelleme:

Windows XP de DNS Ayarı Nasıl Yapılır?

Windowx Xp için Dns  Nasıl Ayarlanır?

Yasaklı sitelere giriş yöntemlerinden birisi de DNS ayarlarını değiştirmektir. Ayrıca internette kimliğini gizlemek isteyen veya yurt dışındaki Türkiye’den ziyaretçi kabul etmeyen bazı websitelerine girmek için de DNS değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Aşağıda Windowx Xp kullanıcıları için DNS’yi nasıl değiştirecekleri videolu olarak anlatılmıştır.

Windows XP DNS Ayarları Değiştirme

“Ağ Bağlantıları”nı açtıktan sonra sol menüden Ağ bağlantılarını (Ağ Görevleri) görüntüleye tıklayın. Ekranda, bilgisayarınızda kurulu olan ağların listesi görüntülecektir.

Windows XP DNS Ayarı Değiştirme

Buradan kullandığınız ağın simgesine sağ tıklayıp “özellikler” ekranını açın. (Kablosuz kullananlar “Kablosuz Ağ Bağlantısı” nı, ethernet kablosuyla bağlananlar ise “Yerel Ağ Bağlantısı” nı tıklaması gerekiyor.)

Windows XP DNS Ayarı Değiştirme

Karşınıza çıkan ekranda, resimde olduğu gibi İnternet iletişim kuralları (TCP/IP) protolünü seçip özellikler butonuna tıklayın. Aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran göreceksiniz.

Windows XP DNS Ayarı Değiştirme

Ekranınıza gelen ayarlarda DNS sunucusu adresini otomatik al seçili olmalı. Yapmanız gereken şey “Aşağıdaki DNS sunucusu adreslerini kullan” seçeneğini seçip, DNS adresleri olarak 4.2.2.2 ve 4.2.2.3 ü yazmanız. Yani hemen üstteki resimde gözüken ayarların yaparsanız işlemimiz bitmiş olacak. Ayrıca güncel dns adresleri ile farklı DNS adresleri kullanabilirsiniz.

Bu ayarları yaptıktan sonra, tamam düğmelerine tıklayarak ekranları kapatıyoruz. Artık yasaklı sitelere erişebilirsiniz. Eğer ayarları doğru yaptığınız halde hala sitelere erişemiyorsanız, modeminizi kapatıp tekrar açın.

Windows’ta bağlantı ayarlarında otomatik DNS kullanımını kaldırıp tercih ettiğiniz DNS sunucusunu kullanmak mümkün. Windows XP’de DNS ayarlarını aşağıdaki eğitim videosunda gösterilen basit birkaç adım ile kolayca değiştirebilirsiniz:

 

Dns Değiştirmek – Dns Nasıl Değiştirilir ?

Windows XP ve Windows Vista için Resimli Anlatım.

1. Bilgisayarım -> Denetim masası -> Ağ Bağlantıları’na giriyoruz
dnsdegistirmek1

Yerel Ağ Bağlantısını sağ click yapıp özellikler diyoruz.
dnsdegistirmek2
Sonra “İnternet İletişim Kuralları (TCP/IP)” kısmı işaretleyip “Özellikler” e tıklıyoruz.
dnsdegistirmek3
“Aşağıdaki Dns Sunucu Adreslerini Kullan” kısmını işaretleyip Yeğelenen DNS sunucusu: 208.67.222.222 Diğer DNS sunucusu: 208.67.220.220 IP’lerini yazıp, Tamam tuşuna basıyoruz.
dnsdegistirmek4
Son olarak “Yerel Ağ Bağlantısı” na sağ tıklayıp Onar diyerek DNS ön belleğini temizliyoruz.(DNS ön belleği temizlemeyi Başlat -> Çalıştır -> ipconfig /flushdns komutuylada yapabiliriz.)dnsdegistirmek5
Telekom’un bize verdiği DNS’ler değişti, artık yasaklı sitelere girebilirsiniz.dnsdegistirmek6

 

ETİKETLER: dns değiştirme, windows xp dns değiştirme, windows xp dns ayarları değiştirme, ıp değiştirme resimli anlatım, dns değiştirme resimli anlatım, windows xp ip değiştirme, windows 7 dns değiştirme resimli anlatım, dns ayarları değiştirme windows xp, dns değiştirmek, 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here