Ana sayfa Resimli Anlatımlar Windows Xp Disk Bölme Resimli Anlatım

Windows Xp Disk Bölme Resimli Anlatım

1436
0
Güncelleme:

Windows Xp de disk nasıl bölünür?

Adım adım Windows Xp disk bölümleme işlemi yapılışı resimli anlatım;

Windows XP’de kullanılan bir disk bölümünü iki veya daha fazla parçaya bölmek için ücretsiz bir program olan EASEUS Partition Master Home Edition programını kullanacağız.

1.) Programı kurup çalıştırdığımızda bilgisayarda bulunan disk bölümlerini görebiliyoruz. Eğer tek bir disk bölümüne sahipseniz aşağıdaki gibi sadece C diskini göreceksiniz. Bu disk bölümü üzerinde sağ tıklayıp açılan menüden Resize/Move seçeneğini tıklıyoruz.

Windows XP de disk bölümleme nasıl yapılır?

Bu adımda, oluşturacağımız yeni disk için ne kadar yer açmak istiyorsak sağ tarafta bulunan ok tuşunu tutup sola çekerek görsel olarak ayarlıyoruz ya da Unallocated Space After alanınaMB (Megabayt) cinsinden istediğimiz boyutu yazıp ardından OK seçeneğini tıklıyoruz.

Windows XP  de disk bölümleme nasıl yapılır?

İstediğimiz alanı belirledikten sonra işlemin uygulanması için Apply diyoruz ve karşımıza gelen uyarı penceresinde de Yes diyoruz.

Windows XP de disk bölümleme nasıl yapılır?

İşlemlerin yapılabilmesi için bilgisayarın yeniden başlatılması gerekiyor, Yes diyerek bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

Windows XP  de disk bölümleme nasıl yapılır?

Bilgisayar yeniden başladığında aşağıdaki gibi bir işlem penceresi geliyor, Total Progress alanı %100 olduktan sonra bilgisayar yeniden başlayacaktır.

Windows XP  de disk bölümleme nasıl yapılır?

İşlem bittikten sonra EASEUS Partition Master Home Edition programını tekrar açtığımızdaUnallocated adında ikinci disk bölümünün oluştuğunu görüyoruz. Bu bölüm üzerinde sağ tıklayıp Create diyerek yeni disk bölümü oluşturabiliriz.

Not:Eğer bu alana Linux kuracaksanız bölüm oluşturmanıza gerek yok, Linux kurulumu sırasında “Boş olan disk bölümünü kullan” demeniz yeterli olacaktır.

Windows XP de disk bölümleme nasıl yapılır?


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here