Ana sayfa Resimli Anlatımlar Windows XP Disk Birleştirme Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım ve Video İzle

Windows XP Disk Birleştirme Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım ve Video İzle

2403
0
Güncelleme:

Windows XP de disk nasıl birleştirilir?

34893d1352028348-pc-ime-trojan-girdi-diyor-yardim-edebilirmisiniz-34md.jpg (600×441)

Windows XP işletim sisteminde disk birleştirme işlemi nedir ve neden yapılır? Disk birleştirmenin ne gibi faydaları var? Disk birleştirmek bilgisayarı hızlandırır  mı sistem performansını artırır mı? İşte tüm bu soruların cevabı ve disk birleştirmenin nasıl yapılacağı aşağıda anlatılmıştır.

İlk kurduğumuzda gayet hızlı çalışan Windows XP, zaman geçtikte yavaşlamaya başlar ve hızla devam eder. Bu durumu engellemek için sadece bir kaç tıklama ile disk birleştirme yapmanız yeterlidir.

Neden Disk Birleştirme Yapmak Önemlidir?

Windows’un yavaşlamasında en büyük etkenlerden birisi disk üzerindeki parçalanmanın (fragmentation) kullanım sırasında giderek artmasıdır. Bu durum, Windows işletim sisteminin disk üzerine veri yazarken ilk bulduğu boş yeri kullanmasından kaynaklanır. Birleştirme işlemi yapılmadığında zaman içerisinde dosyalar disk üzerinde 5-10 parçaya bölünürler ve disk üzerindeki kafa veriyi okumak için sürekli hareket etmek zorunda kalır. Sonuç olarak bize giderek daha da yavaşlamış bir bilgisayar kalır.

Bu sorunun önüne geçmek için belli sıklıklarda aşağıda anlatılan Disk Birleştirme (Disk Defragment) işlemini yapmanız gerekir.

Not: Dik birleştirme işlemi öncesinde disk üzerinde %20 ve üzeri boş alan bulunması disk birleştirme işleminin süresini kısaltacaktır.

Windows XP’de Disk Birleştimek – Video Anlatım 

Disk Birleştirme Adımları:

1) Bilgisayarım‘a girin ve Yerel Disk (C:) üzerinde sağ tıklayın ve açılan listedenÖzellikler‘i tıklayın.

2) Başlıklardan Araçlar‘a geçin ve Şimdi Birleştir‘e tıklayın.

3) Açılan yeni pencere İncele’ye tıklayın ve inceleme sonucunu bekleyin.

4) Çözümleme Tamamlandı ifadesini gördüğünüzde hemen alt tarafta “Bu birimi birleştirmelisiniz” diye bir uyarı görülüyorsa Birleştir‘e tıklayın.

5) Birleştirme işlemi disk büyüklüğüne ve dosya parçalanma oranına göre 20 dakika ile bir kaç saat arasında sürecektir.

6) Disk birleştirme İşlemi bittiğinde “Birleştirmesi tamamlanan (C:)” şeklinde bir sonuç gelecektir, bu ekranda Kapat diyebilir ya da “Raporu Görüntüle” diyerek işlem detaylarını görebilirsiniz.

Disk Birleştirme Nedir Ne Işe Yarar Resimli Anlatım

Hard diskler yüksek hızda dönerken kayıt yapıldığı zaman buldukları ilk boş yere kayıt yapar.bazen buldukları ilk yer kaydın yapılması için yeteri kadar büyük olmayabilir bu durumda hard disk bir sonraki boş yeri arar ve kaydı oraya yazar

Zamanla bu bilgiler çoğaldıkça dosyalar parçalanmaya başlar.40 MB lık bir klibi örnek verelim bunun 11 MB ı başka yerde,8 MB ı başka yerde, geriye kalan yerleride bir başka yerde olabilir. bu klip çalıştırılmak istenince harddisk dosyanın diğer parçalarını(devamını)aramak zorunda kalacaktır.

Buda kullanıcıya azda olsa geciktirme sağlayacaktır. bu durum program dosyalarında dahada ciddileşir. Programın açılma süresi uzar.

Özellikle oyun oynuyorsanız. Dağınık bir dosya sistemini toplayıp bunu kullanıcıya ulaştırmak oldukça zor ve zahmetli işlemlerin yapılmasına sebep olur.

masanın üzerine aynı türden bozuk paraları dizerseniz para saymanız nasıl kolay oluyorsa bu durumda aynıdır.

Disk birleştirme işte bu parçalanmış dosyaları biraraya sokar.hemde harddiskin başından itibarensalt okunur dosyalarla sistem dosyaları bu olaya katılmazlar.bunun dışındaki tüm dosyalar sıraya dizilirler.bu size hard diskin boşalanınıda daha stabil çalışmasını sağlayacaktır.arama yaptığınızda boş bölümler gereksiz bir aramaya dahil edilmeyecektir.ve harddisk daha kararlı çalışacaktır.

1. Adım

2.Adım

Bu işlemler sonun birleştirme tamamlandı gibi bir uyarı alacaksınız.

Disk birleştirmeye başka bir yoldan ulaşmak için

Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Disk Birleştirme


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here