Ana sayfa Resimli Anlatımlar Windows XP Autorun Özelliği Nasıl Kapatılır? Resimli Anlatım

Windows XP Autorun Özelliği Nasıl Kapatılır? Resimli Anlatım

1056
0
Güncelleme:

Windows XP Autorun Özelliği Nereden Kapatılıyor?

Bazen bilgisayara takılan USB flash belleklerin yada CD ve DVD’lerin otomatik olarak çalışmasını ve açılmasını istemeyebilirsiniz. Mesela bazı virüsler bu yolla bilgisayarlara bulaşabiliyor. Nedeniniz ne olursa olsun Windows XP Autorun Özelliğini Kapatmanın Yolu Resimli Bir Şekilde Aşağıda Anlatılmıştır.

Windows XP Professional’da Autorun Kapatmak

Başlat menüsünden Çalıştır‘a gelin ve gpedit.mscyazıp Tamam‘a tıklayın.

Windows XP  de Autorun Özelliğini Kapatmak

Gelen pencerede Bilgisayar Yapılandırması – Yönetim Şablonları – Sistem adımlarına tıklayın, sağ pencerede yer alan Otomatik Çalıştır özelliğini kapat seçeneğine çift tıklayın.

Windows XP  de Autorun Özelliğini Kapatmak

Etkin seçeneğine tıkladıktan sonra alt kısımda yer alan Otomatik Çalıştır’ı kapat özelliği içinCD-ROM Sürücüleri ve Tüm sürücüler adında iki seçenek gözükecektir. Tüm sürücüler dediğinizde; CD, DVD, USB Bellek, SD Card, Harici Disk gibi tüm cihazların otomatik çalıştırma özelliğini kapatacaktır. Sadece CD ve DVD sürücü için ilk seçeneği kullanabilirsiniz.

Seçim yaptıktan sonra Tamam’a tıklayın ve diğer pencereyi kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows XP  de Autorun Özelliğini Kapatmak

 

Windows XP Home Edition’da Autorun Kapatmak

Windows Xp Home Edition Grup İlkesi desteğine sahip olmadığı için bu işlemi Kayıt Defteri (Registry) üzerinden yapmak gerekiyor. Bunun için Başlat menüsünden Çalıştır‘a gelin veregedit yazıp Tamam‘a tıklayın.

 

Windows XP  de Autorun Özelliğini Kapatmak

Kayıt Defteri Düzenleyicisi ekranında HKEY_CURRENT_USER – Software – Microsoft – Windows – CurrentVersion – Policies – Explorer adımlarına tıklayın, sağ tarafta göreceğinizNoDriveTypeAutoRun simgesine tıklayın ve Değer verisi alanına FF yazın (Taban kısmında Onaltılık seçili olmasına dikkat edin) ardından Tamam‘a tıklayıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız yeniden başladığında otomatik çalıştırma özelliği devre dışı kalacaktır.

Windows XP  de Autorun Özelliğini Kapatmak

 


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here