Ana sayfa Resimli Anlatımlar Windows Xp Admin Şifresi Nasıl Kırılır? Resimli Anlatım

Windows Xp Admin Şifresi Nasıl Kırılır? Resimli Anlatım

2764
0
Güncelleme:

Admin Şifresi Sıfırlama

Xp’de admin şifresini kırmak çok kolay!

Windows xp de admin şifresini unutanlar hemen bilgisayara format atmak zorunda değil. İşte Windows Xp için kullanıcı parolası sıfırlamanın yolu;

Bilgisayarınızın admin parolasını (şifre) unuttuysanız Offline NT Password and Registry Editor programını kullanarak bu parolayı iptal edebilirsiniz. Tabii sadece admin değil bilgisayardaki tüm hesapların parolalarını iptal edebilir ya da değiştirebilirsiniz.

 


Not: Bu eğitim Windows XP, Windows 2000 ve Windows NT esas alınarak hazırlanmıştır.

 

Uyarılar:

Bu yazı kendinize ait ya da yetki sahibi olduğunuz bir bilgisayarın admin (yönetici) şifresini unuttuğunuz varsayılarak hazırlanmıştır. Eğer kendinize ait olmayan yada yetki sahibi olmadığınız bir bilgisayarda yapıyorsanız suç işlemiş sayılabilirsiniz.
Bu işlemin uygulanması sırasında hata yapılması ya da elektrik kesintisi vb. durumlarda bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz, herhangi bir veri kaybı yaşamamak için işlem öncesinde yedek almanızı öneririz.

1.) Öncelikle Offline NT Password and Registry Editor programı aşağıdaki linkten indirin.

Offline NT Password and Registry Editor indir

2.) İndirdiğiniz ISO dosyası ile bir başlangıç CD’si (Bootable CD) oluşturmamız gerekiyor.

3.) CD yazma işlemini bitirdikten sonra bilgisayarınızı bu CD ile başlatmanız gerekiyor
4.) Bilgisayarı bu CD ile başlattığınız da karşınıza aşağıdaki gibi bir komut satırı ekranı gelecek. Bu ilk ekranı “enter”a basarak geçin.

Admin Şifresi Sıfırlama

5.) Sonraki adımda hangi disk bölümünde işlem yapmak istediğinizi seçeceksiniz. Windows’un kurulu olduğu disk bölümünün numarasını yazıp “enter”a basın.

 

Admin  Şifresi Sıfırlama

6.) Success! yazısını gördükten sonra program Windows’un registry klasörünün yerini gösterecek. Bu klasörü okuyamadığı durumlarda klasörün yerini sizin girmeniz gerekiyor. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi program klasörü doğru tespit etmiş o yüzden “enter”a basmanız yeterli.

Admin  Şifresi Sıfırlama

7). Şifre Sıfırlama (Password Reset) işlemi yapacağınız için 1 yazıp “enter”a basın. Böylece password resetleme bölümüne geçeceksiniz.

Admin  Şifresi Sıfırlama

8.) Bu adımda da 1 yazıp “enter”a basarak kullanıcı bilgileri ve parola bölümüne geçeceksiniz.

Admin Şifresi Sıfırlama

9.) Bu bölümde şifresini kaldırmak (kırmak) istediğiniz kullanıcının adını yazıp “enter”a basın.

Aşağıdaki örnekte admin hesabının kullandığı şifreyi kaldırılacağı için admin seçilmiş. 

Admin Şifresi Sıfırlama

10.) Şifreyi iptal etmek için (şifresiz yapmak) 1 yazıp “enter”a basıyoruz. Eğer şifreyi istediğiniz yeni biriyle değiştirmek isterseniz 2. seçeneği kullanabilirsiniz.

 

Admin Şifresi Sıfırlama

11.) Password cleared! yazısı admin şifresi sıfırlama işlemini başarıyla yaptığınızı gösteriyor. Ancak bu değişiklik geçerli olması için önce kaydetmemiz gerekiyor. Ünlem işareti (!) yazıp ardından Enter’a basın.

 

Admin Şifresi Sıfırlama

12.) Eğer başka bir hesapta daha değişiklik yapmayacaksınız q yazıp Enter’a basın.

 

Admin Şifresi Sıfırlama

13.) Bu kısım önemli!! Program yapılan değişiklikleri kalıcı olarak kaydetmek için onayınızı isteyecek, y yazıp Enter’a basın.

 

Admin Şifresi Sıfırlama

14.) Program son olarak başa dönüp eğer yanlış bir şey yaptıysanız adımları tekrar edip etmek istemediğinizi soracak. İşlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız n yazıp Enter’a basın.

 

Admin Şifresi Sıfırlama

Şifre kırma işlemini başarıyla tamamladınız. CD /DVD’yi çıkartın ve Ctrl+Alt+Enter tuşlarına basarak bilgisayarı baştan başlatın. Windows açıldığında admin hesabına tıklayın, şifre sormadan direkt oturum açılacaktır.

Admin Şifresi Sıfırlama


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here