Ana sayfa Resimli Anlatımlar Windows Sağ Tıklama Menüsü Ayarları ve Gelişmiş Seçenekler Nasıl Görünür Resimli Anlatım

Windows Sağ Tıklama Menüsü Ayarları ve Gelişmiş Seçenekler Nasıl Görünür Resimli Anlatım

1893
0
Güncelleme:

Windows vista yada Windows 7’de bir dosya yada klasöre sağ tıkladığınızda çıkan menüdeki az sayıda seçenek sizi tatmin etmiyorsa ve daha da gelişmiş kısayolları görek istiyorsanız işe Windows sağ tık menüsünün gizli özelliklerini açarak başlayabilirsiniz.

Üstelik daha fazla özellik eklemek için herhangi bir program indirip kurmanıza da gerek yok. Aslında bunu yapmak çok basit fakat yeni başlayanlar için resimli bir şekilde en ufak ayrıntısına kadar nasıl yapılacağını paylaşıyoruz.

Windows, 1.0 sürümünden bu yana bazı özelliklerini gizli tutmayı seviyor, bu durum meraklı kullanıcılara her zaman keşfedilecek yeni birşeyler sağladığı için de genellikle olumlu karşılanıyor.

Windows Vista ve Windows 7’de Klasörler için Sağ Tıklama Menüsündeki Gizli Özellikler:

Standart sağ tıklama menüsü aşağıdaki gibi varsayılan eylemler (Aç, Yeni pencerede aç, kes, kopyala vs.) içeriyor

Windows Sağ Tıklama Menüsünün Gizli Özellikleri - Resim 1

Gizli özellikleri açmak için anahtar kelime Shift tuşu. Klavyedeki Shift tuşunu basılı tutun ve ardından herhangi bir klasör üzerinde sağ tıklayın, aşağıdaki gibi gelişmiş seçenekler karşınıza çıkacak,

Shift ile birlikte sağ tuş tıklandığında açılan menü

 

Karşımıza çıkan yeni seçenekleri sırayla açıklayacak olursak:

 

1.) Yeni işlemde aç (Open in new processes)

Bir klasörü bu seçenek ile açarsanız bu işlem için yeni bir explorer.exe çalıştırır ve olası bir explorer çökmesi durumunda sadece o işleme bağlı olan Windows Explorer pencereleri kapanır, diğer işleme bağlı olanlar açık kalacaktır.( Her ne kadar Windows XP’den sonra explorer. çökmeleri çok sık karşımıza çıkmasa da “explorer.exe bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor” hatasını geldiğinde işe yarayan bir özellik)

 

2.) Komut penceresini burada aç (Open Command Window here)

Özellikle komut satırından çalıştırılan dosyalar (.bat.cmd vb) için normal şartlarda cmd.exe (Command Prompt) isimli programı çalıştırıp daha sonra cd komutu ile bu klasöre ulaşmak gerekiyor, eğer uzun bir yolu varsa (Ör: cd C:WindowsSystem32Driversetc) oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu özelliği kullanarak istediğiniz klasörde komut satırı penceresini açabiliyorsunuz.

 

3.) Yol olarak kopyala (Copy as path)

Bu özellik klasörün tam yolunu panoya (Clipboard) kopyalıyor ve bu adresi daha sonra başka bir yere yapıştırmak için işe yarayabilecek bir özellik (Adres çubuğundan da aynı işlem yapılabiliyor)

4.) Gönder (Send)

Standart Gönder menüsüne göre oldukça fazla sayıda hedef çıkıyor, özellikle masaüstündeki dosyaları organize ederken oldukça işe yarayan bir özellik.

Gelişmiş Gönder menüsü


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here