Ana sayfa Resimli Anlatımlar Windows 8’de Metro Arayüzü Kapatmak Tamamen Kaldırmak Silmek İptal Etmek

Windows 8’de Metro Arayüzü Kapatmak Tamamen Kaldırmak Silmek İptal Etmek

2763
0
Güncelleme:

Windows 8 in Metro Arayüzü  nasıl kapatılır bütünüyle nasıl silinir kalıcı olarak nasıl iptal edilir tamamen kaldırmak için ne yapılır?

YÖNTEM I:

Bu klasik yöntem, yapacaklarımız aşağıda:

  • Komut satırına giriyoruz (Bunun için de ekranın sol alt köşesine imleci götürdüğümüzde çıkan menüden araştır/search’e tıklayıp, Uygulamalar/Apps altbaşlığına gidiyor ve arama kutucuğuna ‘cmd’ yazıyoruz.

ScreenShot0018 1024x640 Windows 8de Metro Arayüzü aktif/pasif etmek

  • Komut satırı açıldığı vakit ‘regedit’ yazıp ‘enter’ tuşuna basıyoruz

ScreenShot0026 1024x640 Windows 8de Metro Arayüzü aktif/pasif etmek

  • Regedit’e geldiğimiz vakit bulmamız gereken satır RPEnabled satırı. Bunun için de izlememiz gereken yol sırasıyla şöyle: HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorer
  • Explorer’a gelince sağ bölmede RPEnabled satırını göreceğiz. Oraya tıklayıp mevcut bulunan ‘1’ rakamını ‘0’ olarak değiştiriyoruz.

ScreenShot0042 1024x640 Windows 8de Metro Arayüzü aktif/pasif etmek

Şu anda Metro Arayüz tam olarak gitmedi ama bildiğimiz klasik Windows Başlat Menüsü de geldi. İkisini birarada kullanmamız mümkün. Eğer Metro Arayüz tamamen gitsin ve klasik yönteme geçeyim derseniz ya sisteminizi yeniden başlatın ya da görev yöneticisini/task manager açıp (ctrl+alt+delete) oradan İşlemler/Processes’e tıklayıp altta çıkan işlemlerden explorer.exe’yi sonlandırıp (sağ tık > end process) yeniden başlatın (file > new task > explorer.exe).

YÖNTEM II:

  • Bu uygulamayı indirin ve Yönetici/Administrator olarak çalıştırın.
  • ‘.Net 3.5.1’ eksik uyarısı verebilir. Bu durumda ilk olarak onu yükleyin.
  • Yine ilk etapta ‘ikisi bir arada’ kullanım sözkonusu, tamamen klasik yönteme geçmek için sisteminizi yeniden başlatmanız ya da görev yöneticisini açıp yukarıdaki yönergeleri izlemeniz yeterli.

Velhasıl son etapta karşımıza çıkan ekran görüntüsü aşağıdaki gibi oluyor. Yani Windows 7 yahut Vista’dan alışageldiğimiz biçimde kullanabiliyoruz Windows 8’i.

ScreenShot0019 1024x640 Windows 8de Metro Arayüzü aktif/pasif etmek


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here