Ana sayfa Resimli Anlatımlar Windows 7 ve Windows Xp’yi aynı anda yükleyip birlikte kullanmak resimli anlatım

Windows 7 ve Windows Xp’yi aynı anda yükleyip birlikte kullanmak resimli anlatım

1307
0
Güncelleme:

Windows 7’yi kaldırmadan Windowx Xp nasıl kurulur nasıl yüklenir?

Windows Xp’yi kaldırmadan Windows 7 kurup beraber ikisini aynı anda kullanmak için ne gerekir nasıl yapılır?

Windows 7’nin Yanına Windows XP Yükleyin 

Artık birçok bilgisayar Windows 7 yüklü olarak geliyor.Microsoft‘un bugüne kadar geliştirdiği en iyi işletim sistemi olsa da birçoğumuzun Windows XP ile ister uyumsuz bir program olsun, isterse eski bir oyun, koparamadığımız bağları var.

Bir bilgisayara iki işletim sistemi yüklemek yeni bir kavram olmasa da, sonradan yükleyeceğiniz işletim sistemi diğerine göre daha eskiyse problem çıkma ihtimali bir hayli yükseliyor. Bu eğitimde bilgisayarınıza, var olan Windows 7 yüklemenize zarar vermeden, nasıl Windows XP yükleyebileceğinizi anlatıyoruz.

Sabit diskinizde en az iki bölüm bulunduğuna emin olun

Bilgisayarınızda Windows XP‘yi yükleyebileceğiniz ayrı bir bölüm bulunması gerekiyor. Eğer sabit diskiniz Windows 7‘nin bulunduğu tek bir bölümden ibaret ise  ikinci bir bölüm yaratın.

Windows 7 nin Yanına Windows XP Yükleyin

Windows XP’yi ikinci bölüme kurun

Bilgisayarınızı Windows XP CD’si ile açın kurulum bölümünü seçme aşamasında Windows 7‘nin kuruluğu olduğu bölüm dışında bir tane seçtiğinize emin olun. Bölümün içinde silinmesini istemediğiniz dosyalar var ise (boş olması her zaman tercih sebebidir) bölümü biçimlendirmeyin (Dosya sistemini olduğu gibi bırak seçeneği).

Windows 7 nin Yanına Windows XP Yükleyin

Windows 7 nin Yanına Windows XP Yükleyin

Windows XP kurulumunuzu bitirin

Windows XP kurulumunuzu normal bir şekilde tamamlayın ve sürücü ve güncellemeleri yükleyin.

Windows 7 nin Yanına Windows XP YükleyinWindows 7 nin Yanına Windows XP Yükleyin

Açılış yöneticisini ekleyin

Bilgisayarınızın açılışta doğrudan Windows XP‘ye girdiğini göreceksiniz, Windows 7 veWindows XP arasında tercih yapabilmeniz için Windows 7 boot yükleyicisini tekrar yüklememiz gerekiyor. Bunu EasyBCD isimli programla yapacağız.

EasyBCD programını buradan indirebilirsiniz. (Tamamen ücretsizdir)

Not: Uygulama çalışmak için .NET Framework 2.0 veya yukarısına ihtiyaç duyar. Buradan .Net Framework 3.5 SP1’i yükleyebilirsiniz.

Programı indirip kurduktan sonra açın ve sol menüde bulunan Add/Remove Entriesseçeneğine tıklayın. Sağ aşağı bölümde bulunan Add an Entry kısmında Type olarak Windows NT/2k/XP/2k3‘ü seçin (Name kısmında varsayılan olarak Microsoft Windows yazıyor, isterseniz bizim gibi değiştirebilirsiniz) ve aşağıda yer alan Add Entry düğmesine basın. Yine sol menüden View Settings‘e girin ve seçeneğin eklendiğine emin olun.

Windows 7 nin Yanına Windows XP Yükleyin

Windows 7 nin Yanına Windows XP Yükleyin

Soldan Manage Bootloader düğmesine seçeneğine girin. Sağda üstte göreceğiniz Bootloader Installation Options‘ın altında Reinstall the Vista Bootloader seçeneğinin işaretli olduğuna emin olun ve hemen altında bulunan Write MBR düğmesine basın.

Windows 7 nin Yanına Windows XP Yükleyin

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda açılış yöneticisinde Windows XP ve Windows 7seçeneklerini göreceksiniz.

Windows 7 nin Yanına Windows XP Yükleyin


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here