Ana sayfa Resimli Anlatımlar Torrent yapmak resimli anlatım torrent dosyası nasıl yapılır? Torrent oluşturmak

Torrent yapmak resimli anlatım torrent dosyası nasıl yapılır? Torrent oluşturmak

1946
2
Güncelleme:

Torrent dosyaları nasıl oluşturulur?

Torrent dosyası hazırlamak için gerekli program nedir ve nasıl kullanılır?

Eğer bilgisarınızda uTorrent programı kurulu değilse aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

uTorrent indir

25-3-2013 15-03-08

1) Programı açtıktan sonra CRTL+N veya Dosya > Yeni Torrent Yap seçeneği ile torrent oluşturmaya başlayabiliriz.

uTorrent İle Torrent Yapmak

2) Karşınıza gelen pencerede “Dosya ekle” butonuna tıklayıp torrent yapmak istediğimiz dosyayı seçiyoruz. Eğer birden fazla dosya var ise de “Dizin ekle” butonuna tıklayıp dosyaların bulunduğu klasörü seçiyoruz.

uTorrent İle Torrent Yapmak

3) Ardından Yeni Torrent Oluştur penceresinde torrent özelliklerinin altındaki izleyiciler kısmına torrent dosyanıza ekleyeceğiniz izleyici (tracker) adresini yazıyoruz.

uTorrent ile gelen standart izleyiciler haricinde eğer kendimiz de bir izleyici eklemek istersek izleyici bağlantıları arasında bir satır boşluk bırakmamız gerekiyor. İzleyici adreslerini kullandığınız torrent sitelerinde bulabilirsiniz Örnek bir tracker adresi “udp://tracker.openbittorrent.com:80/announce” şekildededir.

4) Diğer bölümünün altındaki “Göndermeye başla” seçeneğini işaretleyip “Oluştur ve farklı kaydet…” butonu ile torrent dosyanızı kayıt edip dosya paylaşımına başlayabilirsiniz.

uTorrent İle Torrent Yapmak

İndirdiğiniz torrentin yeri paylaştığınız dosya ile aynı olmalıdır; bu sayede gönderme işlemi yapabilirsiniz. Aksi halde yeniden dosyayı indiriyormuş gibi gözükürsünüz. Oluşturduğunuz torrent dosyasını istediğiniz kişilere e-posta ile gönderebilir veya tercih ettiğiniz torrent sitesine, Rapidshare benzeri dosya paylaşım sitelerine yükleyip paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR

  1. Sağolun. Gayet güzel ve anlaşılır bir anlatım olmuş.
    Benim bilgisayarımda hem Utorrent hemde Bittorrent isimli iki farklı program yüklü. Utorrent üzerinden adım adım söylediklerinizi harfiyen yaptım. Torrenti oluşturdum. Son resimdeki “Gönderiliyor” ibaresini de gördüm. Yalnız, oluşturduğum torrentin çalışıp çalışmadığını denemek için Bittorrent programından da indirmeyi denedim. Ancak indirme hiç başlamıyor. Neden oluşturduğum torrent çalışmıyor?

    • zaten torrent sistemi sizin bilgisayarınızı bir sunucu haline getirerek bilgisayarınızda bulunan torrent dosyasının başka bilgisayarlar tarafından indirilmesini sağlıyor. yani kendi bilgisayarınızdaki torrenti neden bir daha indiresiniz ki? ayrıca torrent programı indirmek için yeterli sayıda kaynağa (seed) ihtiyaç duyar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here