Ana sayfa Resimli Anlatımlar Programsız Metin Belgesi (Text Dosyası .txt) Gizleme Şifreleme Resimli Anlatım

Programsız Metin Belgesi (Text Dosyası .txt) Gizleme Şifreleme Resimli Anlatım

2194
0
Güncelleme:

Bazı anlarda bir takım yazılı bilgileri başkalarının görmemesini isteyebilirsiniz. Bunun için ille de parayla satın alacağınız bir şifreleme programına gerek yok. Ücretsiz bir şifreleme programı bulsanız bile boşuna tek seferlik bir dosyayı gizlemek için sisteme bir program yükleyip kasmanız ve şifre programının ayarlarıyla şifresiyle uğraşmanız gereksiz ve daha da yorucu. Peki o zaman ne yapmalı?

Aslında hiç bir programa gerek kalmadan bir metin belgesinde yani text dosyasındaki bazı yazıları başkalarından gizleyebilirsiniz. Peki birşeyler yazıp kaydettiğiniz bu .txt formatındaki dosyayı nasıl şifreleyeceksiniz? Resimli bir şekilde aşağıda ayrıntılarıyla anlatılmıştır.

1. Adım
Çalıştır penceresine cmd yazarak veya Başlat > Donatılar menüsünden Komut İstemi‘ni başlatın.

Windows ile metin belgesi saklamak

2. Adım
Gelen pencerede “notepad dosyanızınadı.txt:gizlenenad.txt” şeklinde dosya adını ve gizlenecek adı yazarak klavyeden enter’e basınız.

Örnek: notepad programlar.txt:gizli.txt

Windows ile metin belgesi saklamak

Karşınıza gelen “Yeni bir dosya yaratmak ister misiniz?” sorusuna evet deyip not defterine istediklerinizi yazarak kaydedip kapatın.

Windows ile metin belgesi saklamak

Metin Belgesi İçeriğini Gizlemek

3. Adım
Oluşturduğunuz ilk belgeyi (programlar.txt) açtığınızda içinin boş olduğunu ve boyut olarak 0 bayt olduğunu göreceksiniz. Aslında yazdığınız bilgiler bu dosyanın arkasına gizlenmiş (gizli.txt) durumda. Bu yazdıklarınızı kimse göremez ancak maskeleme için kullandığınız ilk belge silinirse gizli olan belge de silinmiş oluyor. Bu yüzden maskeleme için kullandığınız belgeye başkasının silmemesi için önemsiz bir şeyler yazmak faydalı olabilir. Böylece gerekli bir belge olduğu izlenimini yaratabilirsiniz.

Metin Belgesi İçeriğini Gizlemek

Metin Belgesi İçeriğini Gizlemek

4.Adım
Oluşturduğunuz belgeyi yeniden görüntülemek istiyorsanız 2. adımda Komut İstemi’ne yazdığınız kodları (notepad programlar.txt:gizli.txt) tekrar yazarak ulaşabilirsiniz fakat yazdığınız belgelerin adını tam olarak hatırlamalısınız.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here