Ana sayfa Resimli Anlatımlar Programsız ekran görüntüsü alma ve kaydetme resimli anlatım, ekran görüntüsü nasıl alınır...

Programsız ekran görüntüsü alma ve kaydetme resimli anlatım, ekran görüntüsü nasıl alınır nasıl kaydedilir?

4041
0
Güncelleme:

ETİKETLER:Klavyeden ekran görüntüsü alma programı,ekran görüntüsü alma android,windows 7 ekran görüntüsü alma,xp ekran görüntüsü alma,ekran görüntüsü alma programı indir,ekran görüntüsü alma tuşu,bilgisayarda ekran görüntüsü alma,print screen ile ekran görüntüsü alma

Program kullanmadan ekranın resmini çekmek ve bilgisayara kaydetmek için gerekli işlemler nasıl yapılır?

Programsız ekranın fotoğrafını çekme ekran resmini kaydetme resimli anlatım;

Ekran görüntüsü alma, (Screenshot) ekranınızdaki görüntünün tamamı veya belirli bir bölümünü bir resim dosyası olarak kaydetme işlemidir. Ekran görüntüleri bir sorunu anlatırken ya da herhangi bir işlemi açıklarken kullanılabilir. Ekran görüntüsü alma ve kaydetme işlemini aşağıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz:

1. Ekran görüntüsünü almak istediğiniz pencereyi açın ve klavyenizdeki PrintScreen (Prt Scr) tuşuna basın. Eğer ekranınızın tamamının yerine yalnızca aktif pencerenin görüntüsünü yakalamak istiyorsanızALT+PrintScreen tuş kombinasyonunu kullanın. Bu işlemleri yaptığınızda hiçbir şey gerçekleşmedi gibi görünebilir; ancak Windows ekran görüntünüzü panoya kaydeder.

Klavyedeki PrintScreen Tusu

2. Panoya kaydedilen ekran görüntüsünü görebilmeniz için bilgisayarınızda bulunan bir resim düzenleme programını kullanabilirsiniz. Örnek olarak Windows ile birlikte gelen Paint‘i kullanacağız.

Paint’i Windows Vista ve Windows 7’de Başlat’a basıp arama alanına Paint yazarak, Windows XP’de ise Başlat > Tüm Programlar > Donatılar altında bulabilirsiniz,

3. Paint içinde Yapıştır‘ı seçin (Windows XP için Düzen >Yapıştır) ya da CTRL+V tuş kombinasyonunu kullanın. Böylece panodaki ekran görüntünüz Paint‘e kopyalanmış olur.

Ekran Görüntüsü Alma

Ekran Görüntüsü Alma - Panodan Yapistirma

 

4. Ekran görüntünüzü kaydetmek için Dosya menüsünden Kaydet‘i tıklayın ya da CTRL+S tuş kombinasyonunu kullanarak istediğiniz bir yere (Masaüstü, Belgelerim vs.) kaydedin.

Ekran Görüntüsü Kaydetme Penceresi


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here