Ana sayfa Resimli Anlatımlar Photoshopta bulanık fotoğrafı düzeltme, resimler nasıl netleştirilir, fotoğrafı netleştirme netlik...

Photoshopta bulanık fotoğrafı düzeltme, resimler nasıl netleştirilir, fotoğrafı netleştirme netlik efekti

3913
0
Güncelleme:

ETİKETLER:fotoğrafı netleştirme programı,photoshop fotoğrafı netleştirme,adobe photoshop,cs2 resim netleştirme,photoshopta fotoğraf netleştirme,adobe photoshop netleştirme,fotoğraf netleştirme programı,fotoğraf netleştirme

Fotoğrafın netliği içindeki kompozisyon kadar önemli. Bazı durumlarda, özellikle düşük ışıkta objelerin ve elimizin hareketi nedeniyle fotoğraflarda netlik istediğiniz düzeyde olmayabilir. Eğer objektifinizi manuel focus kullanıyorsanız net olmayan fotoğraflarla daha sık karşılaşabilirsiniz. Eğer fotoğrafınız tam olarak net değilse bu illa çöpe gideceği anlamına gelmiyor. Photoshop’da bir kaç basit adımda bulanık (out of focus) fotoğraflarınızı daha net hale getirebilirsiniz.

1. Adım

Netliğini arttırmak istedğiniz fotoğrafı açın. Background olarak açılan layer’ın üzerine sağ tıklayarak “Duplicate Layer”ı seçin. Bu yeni layer üzerinde netleştirme işlemini yapacağız ve orijinal fotoğrafla birleştireceğiz. Fotoğrafınızın kopyasına yeni bir isim vermezseniz yeni layer “Background Copy” ismiyle açılacak.

2. Adım

“Background Copy” layer’ı seçiliyken layer ayarları menüsünü açın ve “Overlay”i seçin. Menü, layer penceresinin hemen üstünde açılır menü olarak yer alıyor. “Overlay”i seçince fotoğrafınızın kontrast değeri fazla miktarda artacak. Endişeye mahal yok birazdan bunu halledeceğiz.


3. Adım

Filtre menüsünden “Other” seçeneğine gelin ve açılan menüden “High Pass” filtresini seçin. Bu filtre orijinal fotoğrafınızın kopyasını gri bir fona dönüştürerek fotoğraftaki belli başlı bölgelerin ortaya çıkmasına yardımcı olacak.

4. Adım

High Pass filtresi ekranından fotoğrafın netlik değerini ayarlayabilirsiniz. Eğer fotoğrafınızın netliği çok kötü değilse 2-5 arası küçük değerler işinizi görecektir. Benim seçtiğim fotoğraf düşük ışıkta çekildiği için 19.5 gibi yüksek bir değer vereceğim. Fotoğrafınızın orijinal halini, High Pass değerini 0′a getirerek görebilir ve ayarlamalarınızı buna göre yapabilirsiniz.

5. Adım

Fotoğrafta netliği bir miktar arttırmayı başardık. Eğer kontrastın hala çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız layer penceresindeki “Opacity” yüzdesini bir miktar düşürebilir ya da Image > Adjustments > Brightness/Contrast’dan gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.  Kontrast ayarlarını yapmak için “Background” layerını yani orijinal fotoğrafı seçmeyi unutmayın.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here