Ana sayfa Resimli Anlatımlar Photoshop ile resimlere ışık efekti nasıl verilir? fotoğraflara ışıklı efek verme resimli...

Photoshop ile resimlere ışık efekti nasıl verilir? fotoğraflara ışıklı efek verme resimli anlatım

2025
0
Güncelleme:

ETİKETLER: efekt yapma, photoshop da ışık yapmak, photoshop efekt, photoshop efekt yapma, photoshop ta isik efekti yapmak, photoshop yapma, photoshop ışık efekti, photoshop ışık efekti verme, photoshop ışık efektleri, photoshop ışık verme, photoshop ışık yapma, photoshopta isik efekti, photoshopta ışık, photoshopta ışık efekti, photoshopta ışık efektleri, photoshopta ışık verme, ışık efekti photoshop

1. Resmin Photoshop’ta açılması

İlk olarak düzenlemek istediğiniz resmi menüden File > Open bölmünü kullanarak veya resmi programa sürükleyip bırakarak Photoshop ile açın.

Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme

2. Layer çoğaltma

Photoshop’ta açtığınız resim “Background” olarak “Layers” bölümünde belirecektir. Burada CTRL + J kısayolunu kullanarak ya da katmana sağ tıklayıp “Duplicate Layer”ı seçerek arkaplanın kopyasını oluşturun. Bu katmanı ışıklandırmalar için kullanacağız isterseniz bu katmana isim verebilirsiniz. Bu eğitimde katmana “ışıklar” adı verilmiştir.

Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme

3. Layer Level ayarları

Daha sonra oluşturduğunuz katmanda Photoshop’un CTRL + L kısayolunu kullanarak ya da İmage > Adjustments > Levels seçeneğini tıklayın. Karşınıza gelen pencerede yapacağınız ayarlamalar aşağıdaki gibi olmalı.

Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme

4. Brush Tool kullanımı

Ayarlamaları yaptıktan sonra resimdeki çeşitli yerlerin kaybolduğunu göreceksiniz. Devamında yapmanız gereken şey; siyah rengi seçip “Brush Tool”u kullanarak ışık kaynakları haricinde kalan yerleri temizlemek.

 

Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme

 

5. Layer Blending ayarı

Temizleme işlemi bittikten sonra “ışıklar” katmanımızın yeniden bir kopyasını oluşturun ve oluşan kopyada “Blending” ayarını “Screen” olarak değiştirin.

Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme

6. Motion Blur filtresi

Blending ayarını yaptıktan sonra Photoshop’un üst menüsüden Filter > Blur > Motion Blur seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen pencerede ayarlamalar aşağıdaki gibi olmalı.

Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme

7. Efektin tekrar edilmesi

Blur ayarlarını yapıp uyguladıktan sonra blur efektini bir kez daha uygulayın. Bunun için CTRL + F kısayolu kullanabilirsiniz. İkinci kez Blur uyguladıktan sonra CTRL + SHIFT + L kısayolu ile veya image > Auto Tone seçeneğini kullanarak efekti daha da pekiştirin.

Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme

8. Efektlerin diğer katmana uygulanması

“ışıklarcopy” katmanına uyguladığımız bu efektleri şimdi ilk oluşturduğumuz ışıklar katmanına yapacaksınız. Fakat burada uygulanacak Motion Blur açısı -45 yapılmalı. Yani efekt sıralaması şu şekilde olmalı:

  1. Işıklar katmanının “Blending” ayarını “Screen” yapın.
  2. Sonra yeniden Filter > Blur > Motion Blur ayarlarına gidip açıyı -45 yapıp uygulayın.
  3. Blur efektini ikinci kez uygulayıp CTRL + SHIFT + L kısayolu ile veya image > Auto Tone seçeneğini kullanarak efekti pekiştirin.

Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme

9. Katmanların birleştirilmesi

“Işıklar” katmanımıza da aynı efektleri bu şekilde uyguladıktan sonra “ışıklar” katmanının kopyasına (ışıklarcopy) tıklayıp Photoshop’un CTRL + E kısayolunu kullanıp ya da katmana sağ tıklayıp “Merge Down” seçeneği ile ışık efektimizin bulunduğu katmanları birleştirin.

Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme

10. Level ayarları

Katmanları birleştirdikten sonra CTRL + L kısayolu ile ya da Image > Adjustments > Levels seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen pencrede Levels ayarını aşağıdaki resme göre yapın ve işlemi bitirin.

Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme

Eğer ışık efektini daha da kuvvetlendirmek isterseniz son durumdaki ışık katmanınızı kopyalamanız yeterli olacaktır.

 

Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme Photoshop\ ta Resimlere I%u015F%u0131k Efekti Verme

 

Photoshop’ ta Işık Efekti Yapmak

1. ADIM : Yeni bir döküman açın. Dökümanınızın arkaplanını Layer Style’ dan Gradient Overlay ve PAttern Overlay kullanarak aşağıda resimdeki gibi ayarlayın..

 

 

 

2. ADIM : Fincanınızı dökümanınıza ekleyin.

 

 

3. ADIM : Yeni bir katman oluşturun ve bardağınızın üzerine Ellipse Tool ile 
beyaz bi daire çizin. Daha sonda Gausian Blur ( Filter> Blur> Gausian blur ) efektini açın ve dereğini 30px olarak belirleyin.

 

 

 

4. ADIM : Layers penceresinde yeni bir klasör oluşturun ve adına ” ışık efekti “ deyin. Bir önceki aşamada hazırladığımız elipsinizi bu klasörün altına sürükleyin ve Blend Mode ayarını Color Dodgeyapın ve Fill ayarını %80 yapın..

 

5. ADIM : Şimdi sıra geldi kıvılcımları yapmaya. Bunun için öncelikle ışık efekti klasörünün altına yeni bir katman oluşturun. Brush Tool ‘ u açın ve aşağıdaki resim de gösterilen ayarları yapın. Daha sonra katmana dönerek kıvılcımları çizin :.3

 

 

 
6. ADIM : Kıvılcımlarımıza efekt verelim. Layer Style’ dan Outher Glow ‘ u seçerek aşağıdaki değişiklikleri yapın.

7. ADIM : Şimdi kahvemizin dumanlarını ekleyelim. Yeni bir katman açın, Blend Mode ayarını Color Dodge yapın. Daha sonra Tool Box’ taki foreground renk ayarını Beyaz (#FFFFFF) , background renk ayarını ise Siyah (#000000) yapın. Polygonal Lasso Tool ile fincanımızın üzerinden ve kıvılcımlarımızın başladığı noktadan yukarı doğru bir yamuk çizin. Feather ayarını 40px olarak ayarlayın. Lasso Tool ile seçtiğimiz bu bölümü ALT + BackSpace tuşlarına basarak boyayın. Ardından Filter> Render>

 

Clouds’ u seçerek duman efektini verin 

 

8. ADIM : Dilediğiniz yazıyı yazın ve aşağıdaki ayarları yapın. Işıklı Kahve

 

Fincamınız tamamlanmıştır

 


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here