Ana sayfa İnternet İki farklı hesapla aynı anda Skype hesabından giriş yapma programı, birden fazla...

İki farklı hesapla aynı anda Skype hesabından giriş yapma programı, birden fazla Skype penceresi açma

1086
0
Güncelleme:

Main form

Bundan birkaç sene evvel Windows Live Messenger hatta ondan da önce MSN Messenger kullanan arkadaşlar çoklu msn açma programlarını çok iyi hatırlarlar. Bu programlar birden çok skype hesabıyla aynı anda oturum açmaya izin veriyor. Yani Skype programından iki tane pencere açıyorsunuz ve iki yada daha çok hesap ile bunlara giriş yapabiliyorsunuz.

Bunu Skype ile başarabilmeniz için sizlere MultiSkype programını tavsiye ediyorum. Niye diye soracak olursanız da, tabi ki her zamanki kaidelerimi sıralıyorum. Ücretsiz olması, işini iyi yapması, kullanımının kolay olması ve hatasız çalışması. İşte programın ayrıntılı özellikleri ve kullanımı hakkında bilmeniz gereken diğer detaylar…

Accounts[1]

MultiSkype kullanıcılara aynı bilgisayarda birden fazla Skype açmaimkanı sunan ücretsiz bir çoklu Skype açma programıdır.

İş yerimizde veya evde popüler anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme yazılımı Skype kullanırken aynı bilgisayarda sadece tek bir Skype oturumu açabiliyoruz. Fakat işte ve kişisel kullanımda kullandığımız Skype hesapları farklıysa bu durum sıkıntı yaratabiliyor. Bu nedenle aynı bilgisayarda farklı Skype hesaplarını açma ihtiyacı doğuyor.

Eğer aynı bilgisayarda 2’den fazla Skype hesabını açmak isterseniz bu yöntemden farklı bir yol kullanmak gerekiyor. MultiSkype bize bu iş için çözüm sunan bir yazılım. Program ile aynı bilgisayar üzerinde istediğiniz kadar Skype oturumu açabilmektesiniz. Bu iş için öncelikle programa hesap bilgilerinizi tanımlamalısınız. Programın hesap detayları ekleme paneline erişmek için programa ait bir kısayol oluşturmalı, sonrasında MultiSkype kısayoluna sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğini seçmeli ve bu ekranda Hedef” kısmının sonuna “U” harfini eklemelisinizYani karşınızda şuna benzer bir hedef bölümü olmalı:

“C:MultiSkype.exe” U

Bu adımdan sonra programı normal şekilde çalıştırarak Skpye hesaplarınızı açabilirsiniz.

25-3-2013 15-03-08

Programsız Skype Çoklu Oturum Açma

 2014-04-22_17-48-16
Bildiğiniz üzere bir süre önce Windows Live Messenger veya eski adıyla MSN Messenger kullanıcılara veda etmiş ve Microsoft bu yazılımı Skype ile değiştirmişti. Fakat Windows Live Messenger’ın yaygın kullanım yolları da yazılımın kaldırılmasıyla birlikte ortadan kaybolmuştu. Bu yaygın kullanım yollarından biri çoklu oturum açma idi. Messenger’a 3. parti yazılımlarla kazandırılan bu özellik oldukça kullanışlı olmaktaydı. Messenger kaldırıldıktan sonra çoklu Skype açma ya da Skype çoklu oturum açma işlemi için de 3. parti yazılımlar geliştirildi. Bu yazılımların her Skype güncellemesiyle geçerliliklerini yitirebilmesi ve hesap güvenlikleri açısından soru işaretleri oluşturması nedeniyle programsız çoklu Skype açma ihtiyacı doğmakta. Bu yazımızda aynı bilgisayardan birden fazla Skype açma işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi resimli olarak anlatacağız.

Aynı Bilgisayarda 2 Farklı Skype Oturumu Açma

Programsız çoklu Skype açma işlemi için ilk olarak Windows’un çalıştır komutuna erişiyoruz. Bunun için Windows 8 kullanıcıları klavyenin sol alt köşesinde yer alan Ctrl ve Alt tuşları arasındaki başlat tuşuna basarak açılan başlangıç ekranında direkt olarak çalıştır kelimesini yazarak çıkan sonuçlardan çalıştır komutuna erişebilirler:

Windows 7 ve Vista kullanıcıları ise aynı işlemi başlat menüsünü açtıktan sonra karşımıza çıkan arama çubuğuna çalıştır kelimesini yazarak gerçekleştirebilirler. Windows XP’de ise çalıştır komutu zaten başlat menüsü üzerinde yer alıyor.

Windows 8, Windows 7 ve Vista kullanıcıları için çalıştır komutuna erişmenin çok daha kolay bir yolu ise klavyenin sol alt köşesinde yer alan Ctrl ve Alt tuşları arasındaki başlat tuşu ile birlikte R tuşuna basmak. Çalıştır komutuna eriştikten sonra ise şu adımları takip ediyoruz:

  • Eğer 32 Bit işletim sistemine sahip iseniz:
    Çalıştır komutundaki metin çubuğuna “C:Program FilesSkypePhoneSkype.exe” /secondary yazın ve “Tamam”a tıklayın
  • Eğer 64 Bit işletim sistemine sahip iseniz:
    Çalıştır komutundaki metin çubuğuna “C:Program Files (x86)SkypePhoneSkype.exe” /secondary yazın ve “Tamam”a tıklayın

2014-04-22_17-49-38

Not:  Eğer hata mesajı alırsanız buradaki komutları tırnak işaretleri dahil olacak şekilde kopyalayın ve çalıştır ekranına yapıştırarak tekrar deneyin. Eğer Skype’yi farklı bir dosya konumuna yüklediyseniz C:Program Files kısmını Skype’nin yüklü olduğu konuma göre değiştirmeniz gerekecektir.

Eğer yukarıdaki yöntemi kullanamadıysanız alternatif olarak şu işlemleri yapabilirsiniz:

Alternatif Yöntem

Skype programının .exe uzantılı dosyasının saklandığı klasörü tespit edin. 32 Bit işletim sistemleri için varsayılan kurulum klasörü “C:Program FilesSkypePhone” klasörüdür. 64 Bit işletim sistemleri için ise “C:Program Files (x86)SkypePhone” klasörüdür.

Bu klasörde yer alan Skype.exe dosyasının üzerine sağ tuşla tıklayın ve açılan menüden “Gönder” alt başlığını seçerek Masaüstü (kısayol oluştur) seçeneğini seçin:

2014-04-22_17-49-59

Bu adımdan sonra masaüstünde yaratmış olduğumuz Skayp kısayolunu buluyoruz ve üzerine sağ tuşla tıklayarak “Özellikler” bölümünü seçiyoruz. Özellikler penceresi açılınca Hedef satırının sonuna /secondary metnini ekliyoruz. Sonuçta hedef bölümünde şu şekilde bir metin oluşacaktır: “C:Program FilesSkypePhoneSkype.exe” /secondary

2014-04-22_17-50-19

İşlem bitince “Tamam”a tıklayarak değişiklikleri kaydediyoruz. Artık bilgisayarımızda Skype açıkken bu kısayola çift tıkladığımızda yeni bir Skype oturumu açılacaktır. Umarız resimli anlatımımız ihtiyacınızı karşılamıştır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Kaynak: Tamindir.com


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here