Ana sayfa Resimli Anlatımlar Harddisk nasıl test edilir? Resimli anlatım hard disk testi nasıl yapılır?

Harddisk nasıl test edilir? Resimli anlatım hard disk testi nasıl yapılır?

1314
0
Güncelleme:

Harddiskiniz sağlıklı mı yoksa sorunlu mu? Bu soruya cevap verebilmeniz için önce bir harddisk testi yapmanız gerekecek.

Peki hard disk testi nedir?  neden ve nasıl yapılır?

Bazen bilgisayarınızda bir takım hatalar olabilir ve sizin de aklınıza acaba bu hatanın sebebi harddiskim olabilir mi diye bir soru gelebilir. Ya da bazen harddiskinize erişmede sıkıntı yaşayabilir ve harddisk erişimi normalden uzun zamanda olmaya başlayabilir. Bu gibi durumlarda harddisk sağlık ve yeterlilik testi yapmakta fayda var.

Aşağıda harddiski test etmek için gerekli program ve yapılması gerekenler resimli bir şekilde anlatılmıştır.

HD Tune ücretsiz bir program ve harddisk için çeşitli testler ve sağlık durumu hakkında bilgi sunuyor. Aşağıdaki adresten programı indirdikten sonra diğer adımlara geçebiliriz.

HD Tune indir (tamamen ücretsizdir)

Kurulum

HD Tune kurulumu oldukça basit bir seviyede. Aşağıdaki adımları takip ederek hızlıca kurabilirsiniz.

HD Tune ile Harddisk Testi

HD Tune ile Harddisk Testi

HD Tune ile Harddisk Testi

HD Tune ile Harddisk Testi

HD Tune ile Harddisk Testi

HD Tune ile Harddisk Testi

 

Kullanım

HD Tune, kullanıcıları kolay kullanıma sahip temiz bir arayüzle karşılıyor. Benchmark, Info, Healt ve Error Scan başlıklarından oluşan dört ana bölüm ile harddiskinizin durumu hakkında yeterince bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

 

Benchmark

Benchmark sekmesinde harddiskin veri transfer hızını ölçebilirsiniz. Start’a basmadan önce bilgisayarınızda başka bir program çalışmadığından emin olun, aksi durumda çıkacak olan sonuçlar yanlış olabilir. İşlem bittiğinde aşağıdakine benzer bir sonuç ekranı gelecektir, sağ tarafta harddiskin performans verileri yer alıyor.

“Transfer Rate” bölümü üç bileşenden oluşuyor; “Minimum” diskin en yavaş aktarım hızını,“Maximum” en yüksek aktarım hızını ve “Average” ise ortalama hızı gösteriyor. SATA harddiskler için ortalama (average) hız en az 30MB/sec değerinde olmalıdır, eğer daha düşük bir sonuç çıkıyorsa harddiskte bir sorun olduğuna işarettir.

“Access Time” rastgele erişim süresidir. Ne kadar düşük olursa o kadar iyi olur. SATA disklerde8ms – 20 ms arası normal değer olarak kabul edilebilir.

“Burst Rate” harddiskin veri aktarım hızının en yüksek olduğu tepe noktayı ölçer. Değer ne kadar yüksekse disk performansı o derece iyidir.

“CPU Usage” ise aktarım sırasında işlemciyi (CPU) ne kadar kullandığını gösterir. CPU Usage ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.

HD Tune ile Harddisk Testi

 

Info
Bu sekmede, harddiskin desteklediği özellikleri, disk kapasitesini, firmware sürümünü ve seri numarasını görebilirsiniz. Ayrıca üst kısımda yer alan derece simgesi de harddiskin mevcut sıcaklığını gösteriyor.

HD Tune ile Harddisk Testi

 

Health
Bu sekmede diskiniz sağlığını kontrol edebilirsiniz. ID başlığı altında kontrol edilen bileşenin açıklaması ve Status başlığında ise son durumu yer alıyor. Eğer status değerlerinin hepsi Ok ise harddisk iyi durumdadır. Failed ya da Warning görürseniz disk üzerindeki verileri en kısa zamanda yedekleyin.

HD Tune ile Harddisk Testi

 

Error Scan
Bu sekmede ise disk yüzeyindeki hatalar (bad sector) taranmaktadır. Tarama Normal ve Quick (hızlı) olarak iki farklı şekilde yapılabilir. Diskiniz büyükse ve fazla vaktiniz yoksa Quick Scan yapıp genel durumu görebilirsiniz. Fakat en doğru sonuç normal tarama ile elde edilebilir. Sonuç ekranında eğer kırmızı olarak işaretlenmiş bloklar görürseniz harddiskte bad sector olduğu anlamını taşır.
Bad sector, soft (yazılımsal) ve hard (fiziksel) olarak ikiye ayrılır. Soft bad sectorden kurtulmanın en kolay yolu bu disk bölümüne tam format (yavaş format olarak da bilinir) atmaktır. Bu işlemin ardından Error Scan işlemini tekrar çalıştırın ve bad sector kontrolü yapın, eğer yine kırmızı bloklar görürseniz disk üzerinde fiziksel bad sector oluşmuş demektir ve harddiski değiştirmekten başka bir çözüm maalesef yoktur.

HD Tune ile Harddisk Testi


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here