Ana sayfa Masaüstü Google Desktop Son Sürüm İndir Bilgisayar Masaüstü Arama Yapma Programı Ücretsiz Yükle...

Google Desktop Son Sürüm İndir Bilgisayar Masaüstü Arama Yapma Programı Ücretsiz Yükle Download

1128
0
Güncelleme:

Google Desktop

Google Desktop Search ile tanıştığımız Google Desktop yazılımı en yeni sürümü 5.9 ile karşımızda. Gelişimine devam eden ve gün geçtikçe yeni özelliklerin eklendiği program Windows Vista için tam destek sunarken, Linux ve Mac versiyonlarının yanında aynı zamanda artık tamamen Türkçe dil desteği sunuyor. Masaüstümüzün vazgeçilmezlerinden biri haline gelen bu yazılım sayesinde artık daha düzenli bir şekilde istediğimiz bilgilere anında ulaşabilecek ve sahip olabileceğiz.

Google Desktop, bilgisayarınızda arama yapmayı Google ile web’de arama yapmak kadar kolay hale getirir. Google Desktop, e-postalarınız, dosyalar, müzik, fotoğraflar, sohbetler, Gmail, görüntülediğiniz web sayfaları ve daha fazlası için tam metin araması sağlayan bir masaüstü arama uygulamasıdır. Bilgisayarınızı üzerinde arama yapılabilir hale getiren Desktop, bilgilerinizi kolayca erişebileceğiniz bir yere yerleştirir ve dosyalarınızı, e-postalarınızı ve favorilerinizi el ile düzenlemekten sizi kurtarır.

Google Desktop sadece bilgisayarınızda arama yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz; ayrıca web’deki yeni bilgileri almanıza ve gadget’lar ve kenar çubuğu yardımıyla düzeninizi korumanıza yardımcı olur. Google Gadget’ları, masaüstünüzde herhangi bir yere yerleştirilerek yeni e-posta, hava durumu, fotoğraf, kişiselleştirilmiş haberler ve daha pek çok şeyi görüntülemenize olanak sağlar. Kenar çubuğu, masaüstünüzde bulunan ve gadget’larınızın düzenini korumanıza yardımcı olan dikey bir çubuktur.

Yeni! Geliştirilmiş Kenar Çubuğu ve Google Gadgets

Bilgisayarınızda Arama

Yararlı Sonuçlar 

Bir Desktop araması yaptığınızda size en alakalı arama sonuçlarını gösteren bir sayfaya götürülürsünüz. Bu sayfadaki arama sonuçlarının her biri dosya adını ve arama terimlerinizin vurgulandığı kısa bir özeti içerir. Sayfanın üst kısmında yer alan bağlantıları kullanarak belirli bir öğe türü için, örneğin yalnızca dosyalar için, filtre uygulayabilirsiniz. Üstelik artık Desktop arama sonuçlarınızın önizlemesini tarayıcının içinden yapmanız da mümkün (bundan böyle aradığınız dosyayı bulduğunuzu doğrulamak için tüm uygulamanın açılmasını beklemek zorunda değilsiniz).

Akıllı Endeksleme

Google Desktop, kurulum işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızda saklanan e-posta, dosya ve web geçmişini endekslemeye başlar. Bu bir kerelik endeksleme işlemi yalnızca bilgisayarınız 30 saniyeden uzun bir süre boş kaldığında gerçekleşir, bu nedenle makinenizin performansında herhangi bir yavaşlama olmamalıdır. Ancak öğe sayısına bağlı olarak, bu işlem birkaç saat alabilir. Desktop, yeni gelen e-postalarınızı, güncellediğiniz dosyaları ve görüntülediğiniz web sayfalarını da ekleyerek endeksinizin güncelliğini korumasını sağlar.

Silinen Dosyaları Bulma

Google Desktop, görüntülediğiniz dosyaların ve diğer öğelerin önbelleğe alınmış kopyalarını (anlık görüntülerini) oluşturur ve bu kopyaları bilgisayarınızın sabit diskinde saklar. Sonuçta, istemeden sildiğiniz öğeleri yeni baştan oluşturmak zorunda kalmadan Desktop’ı kullanarak bulabilirsiniz.

Gelişmiş Arama Formu

Desktop ana sayfasındaki arama kutusunun yanında yer alan “Gelişmiş Arama”nın tıklanması gelişmiş arama formunun açılmasını sağlar. Belirli arama işleçlerini hatırlamanız gerekmeden yapmak istediğiniz arama türlerini kolayca belirtebilirsiniz. Ayrıca, sonuçlarınızın alındığı zaman dilimini de sınırlandırabilirsiniz.

Geliştirildi! Çabuk Arama Kutusu

Çabuk Arama Kutusu web ve masaüstü aramaları yapmanın en hızlı yoludur; arama kutusuna birkaç harf veya kelime girin, en yakın sonuçlar hemen görüntülenir. Çabuk Arama Kutusunu Ctrl tuşuna iki kez basarak çağırabilir ve yine Ctrl’ye iki kez basarak gizleyebilirsiniz. Arama kutusuna sadece birkaç harf veya kelime girdiğiniz anda en yakın sonuçlarınız görünecektir. Uygulamaları Başlat menüsüne gitmenize gerek kalmadan açabilmek için de bu özelliği kullanabilirsiniz. Örneğin, Çabuk Arama Kutusuna sadece “wor” yazıp beliren sonuç listesinden “Microsoft Word”ü seçerek Microsoft Word uygulamasını başlatabilirsiniz. Arama teriminizi girip “Enter” tuşuna basmanız da web’de arama yapmak için yeterli olur.

Birden Çok Dosya Türü 

Google Desktop, bilgisayarınızda aşağıdaki öğe türlerini otomatik olarak endeksler ve tam metin araması yapmanıza olanak sağlar:

  Outlook E-posta   Netscape Mail/Thunderbird
  Outlook Express   Firefox / Mozilla / Netscape
  Word   PDF
  Excel   Müzik
  PowerPoint   Resimler
  Internet Explorer   Video
  MSN Instant Messenger   Zip
  AOL Instant Messenger   Metin ve diğerleri
  Google Talk   Bu endeksleme eklentileri ile daha da fazlası

Google Gadget’ları ve Kenar Çubuğu

Geliştirildi! Google Gadget’ları

Desktop, yeni e-postaları, hava durumunu, fotoğrafları ve kişiselleştirilmiş haberleri göstermek için masaüstünüzde veya iGoogle sayfanızda herhangi bir yere yerleştirilebilecek olan Google Gadget’ları adındaki etkileşimli mini uygulamalarla kişiselleştirilmiş güncel bilgilere hızlı erişim sağlar. Bunun dışında saat, takvim, not defteri ve yapılacaklar listesi gibi daha pek çok gadget’tan da yararlanabilirsiniz. Gadget’ı masaüstünüze, iGoogle sayfanıza veya her ikisine eklemeyi seçebilirsiniz.

Masaüstü Çubuğu ve Hareketli Masaüstü Çubuğu

Kenar çubuğunu istemezseniz bu çubuğu Windows görev çubuğunuzda küçük bir arama kutusu bulundurmak üzere simge durumuna küçülterek bir masaüstü çubuğuna veya diğer tüm pencerelerin üzerinde hareket eden bir arama kutusu içeren ve masaüstünde istediğiniz yere sürükleyebileceğiniz bir hareketli masaüstü çubuğuna dönüştürmeniz de mümkündür. Bu seçeneklerin her ikisi de istediğiniz uygulamayı hızlı bir şekilde başlatmanıza veya bilgisayarınızda ya da web’de arama yapmanıza olanak sağlar.

Kenar çubuğu

Google Gadget’larınızı kenar çubuğunuzda da tutabilirsiniz. Kenar çubuğu, gadget’ınız için bir denetim masası işlevi gören ve masaüstünüzde yer alan dikey çubuktur. Gadget’larınızdan istediklerinizi kenar çubuğunuzun üzerine veya dışına sürükleyip bırakabilir veya gadget’ları istediğiniz sırada düzenlemek için yukarı veya aşağı taşıyabilirsiniz. Kenar çubuğu her zaman diğer ekranların üzerinde kalacak şekilde ayarlanabilir. Üstelik masaüstünüzle daha uyumlu olması için kenar çubuğunuzu yeniden tasarladık.

Gadget Ekleme Arayüzü

Gadget Ekleme arayüzüyle hızla ve kolayca yeni gadget’lar bulabilirsiniz. Kenar çubuğunuzun üzerindeki “+” düğmesini tıklayıp “Gadget ekle” seçeneğini belirtmeniz bu ekranın görünmesi için yeterli olacaktır. Buradan soldaki başlıkları tıklayarak gadget’ları kategoriye göre görüntüleyebilir veya sağ üst köşedeki arama kutusunu kullanarak belirli gadget’ları arayabilirsiniz. İstediğiniz gadget’ı bulduğunuzda farenizi üzerine getirip “Ekle” düğmesini tıklayın.

Ek Özellikler

Daha Fazla Güvenlik

Güvenliğiniz bizim için önemli. Bu nedenle hem phishing hem de kötü amaçlı yazılım web siteleriyle mücadele etmenize yardımcı olarak arama deneyiminizi daha güvenli ve zahmetsiz hale getirmek üzere yeni bir özellik ekledik. Masaüstünüzdeki dokümanlarda, anlık mesajlarda veya e-postalarda yer alan bağlantıları tıklarken veya web’de tarama yaparken kişisel bilgilerinizi çalmaya veya bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yüklemeye çalışan bir siteyi ziyaret etmek üzere olduğunuzda bir uyarı alabilirsiniz. Böylece siteyi kullanmak isteyip istemediğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Geliştirildi! Outlook Entegrasyonu

Google Desktop, Outlook’a bir görev çubuğu ekleyerek Outlook e-postalarınızda daha kolay arama yapmanızı sağlar. Bunun için Outlook’u açıp arama kutusuna bir sorgu girmeniz yeterlidir. Outlook, “Kimden”, “Konu” ve “Tarih” sütunları dahil olmak üzere bilinen liste görünümünde arama sonuçlarını gösterir. Her bir sonuç ayrıca, arama terimlerinizi içeren bir ileti parçası da gösterir. Sütun başlıklarını tıklayarak sonuç listesini sıralayabilir ve bir harf girerek listedeki farklı yerlere atlayabilirsiniz.

Aramayı Engelle

Herhangi birinin bilgisayarınızda Desktop araması yapmasını geçici olarak engellemek istiyorsanız, Aramayı Engelleme özelliğini etkinleştirerek bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Görev çubuğunuzdaki Desktop simgesini tıklayıp menüden Aramayı Engelle seçeneğini belirtmeniz yeterli olur. Artık Desktop ana sayfasından arama yapamazsınız ve kenar çubuğu, masaüstü çubuğu veya hareketli masaüstü çubuğu sorgu kutusuna arama terimlerinin girilmesi Desktop aramasının kilitlendiğine dair bir mesaj döndürür (ancak, web veya resim araması gibi diğer türlerde arama yapabilirsiniz). Desktop aramasının kilidini açmak için Desktop ana sayfasına geçerli kullanıcının Windows şifresini girin.

Not: Kurlum sırasında aşağıdaki özelliklerden istediğinizi seçebilirsiniz:

Desktop arama
• Bilgisayarınızda, Google ile web’de arama yapar gibi kolayca arama yapın
• Birkaç tuşa basarak uygulama ve dosyaları bulup başlatın

Gadget’lar ile kenar çubuğu
• Masaüstünüzü ve Kenar Çubuğunu özelleştirmek için Google Gadget’ları ve iGoogle’ı ekleyin Yeni!
• Haberler, hava durumu ve daha pek çok öğe Masaüstünüzde istediğiniz yerde görüntülensin

25-3-2013 15-03-08


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here