Ana sayfa Program Tanıtımları GoldWave programı ne işe yarar nasıl kullanılır? resimli anlatım GoldWave kullanımı hakkında...

GoldWave programı ne işe yarar nasıl kullanılır? resimli anlatım GoldWave kullanımı hakkında bilgi

2483
0
Güncelleme:

Ses Kayıt ve Düzenleme Programı

GoldWave, basit arayüzü sayesinde kolay kullanım sunan ses kayıt ve düzenleme (sound editor) programıdır. 

GoldWave profesyonel bir dijital ses düzenleme programıdır. Windows için en popüler ses düzenleyici programlarından birisidir. Goldwave programını ses dosyası çalma, düzenleme, özel efektler ekleme (kademeli azalma, ekolayzır, doppler, mechanize, eko, ters çevirme, zaman atlama, gürültü azaltma, pat sesi/tıklama süzgeci ve daha birçok efekt) için kullanabilirsiniz. Konuşma ekleme ve dikte etme işleri, programlar için ses düzenleme, podcast oluşturma, eski plaklardan ses kaydı için veya sadece eğlenmek amaçlı da kullanabilirsiniz.

Goldwave ile kasetçalardan, DJ setinden, radyo, mikrofon veya dijital olarak yazılmış ses CD’lerinden kayıt yapabilirsiniz. Çalma ve kayıt sırasında gerçek zamanlı görsel ses dalgaları görüntülenir. Bu sayede sesleri daha önce hiç görmediğiniz şekillerde göreceksiniz. GoldWave, MP3, OGG, WAV, WMA ve daha bir çok ses biçimini destekler ve çoklu dönüştürme ile işleme yapabilir.

25-3-2013 15-03-08

GoldWave ile En Kısa Yoldan Ses Düzenleme Resimli Anlatım

Ses veya müzikle uğraşanlar bilirler, bir parçayı düzenlemek ne kadar zordur. Piyasada hakkını veren programlar bir hayli fazla ancak öğrenene kadar çok büyük zaman kayıplarına neden olabiliyor. O yüzden hazırladığımız GoldWave eğitim yazısında, bir ses düzenleme işlemi hakkında herşeyi öğreneceksiniz.

GoldWave, yükleme ekranındaki basitliği ile karşılıyor bizi. Herhangi özel birşeyi seçmeden kolay ve kısa süren yükleme işleminden sonra programı artık çalıştırabilirsiniz.

Program açıldıktan sonra, eğer trial sürümü (deneme sürümü) kullanıyorsanız, kayıt (register) ekranı karşınıza gelecek. Eğer lisansınız yoksa “deneme sürümüne devam edin” diyerek programı açın. GoldWave toplamda iki ayrı pencereden oluşuyor. Bu pencerelerden birinde düzenleme işlemleri yapılırken, diğerinde “ses monitörü”nü gözlemleyebiliyorsunuz, tempo artırabiliyorsunuz ve temel ses değişiklikleriyle oynayabiliyorsunuz.

Program çok yönlü olduğu için sizlere sekmelerin tam olarak ne işe yaradığını anlatacağız.

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

GoldWave ile Ses Düzenleme

Programın son sürümünü indirmek için buraya tıklayınız.

GoldWave’de herhangi bir ses dosyasında düzenleme ya da değişiklik yapmak için dosyayı “sürükle-bırak” yöntemiyle çalışma penceresinin içine bırakın. Kısa bir yükleme ekranından sonra karşınıza bir adet kanal ekranı gelecek. Bu kanallarden bir tanesi kırmızı diğeri ise yeşil. Bu iki kanal size ses parçasının desibellerini ve sağ/sol çevresel ses (Stereo) cetvelini gösteriyor.

GoldWave’de işlem yapabileceğiniz 3 adet bar bulunuyor. Bu barlardan en üstteki projenizi kaydetmenize, düzenlemenize ve başka bir proje açmanıza yararken, aşağıdaki diğer 2 menü barı yüklediğiniz parça üzerinde değişiklik yapmanıza olanak veriyor. Şimdi bu sekmelere bir göz atalım.

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

Censor: Klasik sansür işlemlerini gerçekleştirdiğiniz kısım. Burada, parçanıza efektif anlamda, seçilen kısıma bilindik sansür efektleri ekleyebilirsiniz. Oldukça eğlenceli.

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

Doppler: Burada parça üzerinde hız oynamaları yapabilirsiniz, hazır örnekleri parça üzerine yapıştırabilirsiniz. Parçayı istediğiniz noktadan itibaren yükselen ivme ile hızlandırabilir, aynı şekilde düşüşe geçirebilirsiniz.

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

Dynamics: Adından da anlaşılacağı gibi parçalara dinamiklik katacağınız bölüm. Bu sekme üzerindeki hazır ayarlara göre fikir edinebilir ve değişiklikleri istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Bu kısımda parçalarınıza efekt tadında güzel eklemeler yapabilirsiniz.

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

Echo: Düzenleme yapacağınız parça üzerinde eko ayarları ekleyebileceğiniz, temel yankı efektlerinin bulunduğu sekme.

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

Compressor/Expender: Distorsiyon efektlerinin bulunduğu ve bu efektlerin üzerinde ayarlama yapabileceğiniz bir “treeble”ın olduğu sekme. Seslere sertlik efekti katmak istiyorsanız, mutlaka buradaki ayarları kurcalayın.

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

Flanger: Çeşitli “experimental” efektlerin bulunduğu bu sekmede, alien, doozer vs. Midilerini bulabilirsiniz. Çalışmasına çok daha fazla değişiklik katmak isteyenlerin mutlaka bakmaları gereken bir bölüm.

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

Interpolate Ayarları: Kendisi ile birlikte toplam 9 sekmeye sahip bu bölümde notasal değişiklikler yapabiliyorsunuz. Oktav düşürmesi, nota kırılması gibi ayarlamaları en ince detayına kadar kurcalayabildiğiniz bu bölümde, çok daha özgün parçalar yapabilmek mümkün. Üstelik programın en karmaşık kısmı olmasına rağmen kullanımı oldukça basit.

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

Low/High Pass: Geçiş sekmesi. Burada yapacağınız ayarlamalar sayesinde band kalitesini belirleyebilir, radyo efekti ekleyebilir, band efektini silebilir, deep sesini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sekmenin de kullanımı basittir ancak işlem yaptıktan sonra kaydederken biraz zaman alabilir.

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

Reduce Voice: İşte GoldWave’in en çok sevilen bir diğer özelliği. Reduce Voice, parçalardaki söz kısmını siler, sadece müziği bırakır. Sadece bu işlemi yapmayan Reduce Voice sekmesi, aynı zamanda işlem esnasında efektif müdahelelerde bulunabiliyor. Bir şarkıyı yeniden düzenlemek isteyenler, kendi sesiyle vokal yapmak isteyenler ve karaoke’ciler için biçilmiş kaftan.

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

Fade Ayarları: 5 sekmeden oluşan Fade ayarları, şarkının hızını ayarlar. Hiçbir ses kalınlaşması ya da incelmesi olmadan şarkının hızlanmasını/yavaşlamasını bu sekme üzerinden sağlayabilirsiniz.

 

En Kısa Yoldan Ses Düzenleme: GoldWave

Yukarıda yazılan özelliklerin tümü, vokal kayıtları için de geçerlidir. GoldWave, parça düzenlenmesinden önce vokal sesi düzenlenmesinde ön sıralarda gelen yazılımlardan. Gerek kullanım basitliği, gerekse verdiği yüksek kaliteli hizmetlerden dolayı GoldWave bugün bile profesyonel ses sanatçılarının vazgeçemediği bir program.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here