Ana sayfa Resimli Anlatımlar Bilgisayarda sadece izin verdiğiniz programlar çalışsın diğerlerini engelleyin resimli anlatım

Bilgisayarda sadece izin verdiğiniz programlar çalışsın diğerlerini engelleyin resimli anlatım

1250
0
Güncelleme:

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarda sadece sizin seçtiğiniz programlar açılsın ve çalışsın fakat sizin izin vermediğiniz ve çalışmasını istemediğiniz programların açılmasını ve çalışmasını önleyin.

Windows ta programların çalışmasını kısıtlamak istermisiniz?

Programların çalışmasını nasıl kısıtlayacağınız aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

Eğer bilgisayarınızı başkalarıyla paylaşıyorsanız, ya da herkesin kullanımına açık bir bilgisayarınız var ise, kullanıcıların çalıştırabileceği uygulamaları kısıtlamak isteyebilirsiniz. Bu yazıda Windows ile birlikte gelenMicrosoft Yönetim Konsolu ve Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni kullanarak, kullanıcıların sadece izin verdiğimiz programları kullanabilmelerini sağlayacağız.

Not: Bu eğitimde Windows 2000 ve sonrasıWindows işletim sistemlerinde bulunan Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi kullanılıyor. Bu araç Windows işletim sistemlerinin Ev (Home) sürümlerinde bulunmaz.

Microsoft Yönetim Konsolunu açın

Başlat menüsünü açın ve “Programları ve Dosyaları Ara” bölümüne mmc.exe yazıp enter tuşuna basın.

Windows  da program kısıtlamak

Grup İlke Nesne Düzenleyicisini Konsol’a ekleyin

Dosya -> Ek Bileşen Ekle/Kaldır’a tıklayın. Açılan pencerede sol taraftan Grup ilke Nesne Düzenleyicisini seçin ve hemen sağında bulunan Ekle düğmesine tıklayın.

Windows da program kısıtlamakWindows da program kısıtlamak

Kuralın geçerli olacağı kullanıcıları tanımlayın

Açılan pencerede Grup İlke Nesnesi altında Yerel Bilgisayar yazdığını göreceksiniz. Bu ayarı değiştirmezsek yaratacağımız kural yöneticiler dahil bütün kullanıcılara uygulanacaktır. Hemen altta bulunan Gözat düğmesine tıklayın. Açılan pencerede Kullanıcılar sekmesine gelin ve aşağıdan Yönetici Olmayanları işaretleyip Tamam‘a basın.

Windows da program kısıtlamakWindows da program kısıtlamak

Ayarları kontrol edin ve ana pencereye dönün

Bir önceki pencere geri döndükten sonra burada Grup İlke Nesnesi altında yazanı kontrol edipSon‘a basın. Yine bir önceki pencereye döneceksiniz, bir kez daha İlke‘yi kontrol edip Tamam‘a basın.

Windows da program kısıtlamakWindows da program kısıtlamak

Değiştireceğiniz kuralı açın

İlk pencere geri dönünce sol taraftan Kullanıcı Yapılanırması -> Yönetim Şablonları ->Sistem‘e tıklayın. Sağ tarafta gelen seçeneklerden Yalnızca belirtilen Windows uygulamalarını çalıştır‘a çift tıklayın.

Windows da program kısıtlamak

Kuralı etkinleştirin

Yukarıdan Etkin‘i seçin ve izin vereceğiniz uygulamaları seçmek için aşağıda bulunan Gösterdüğmesine tıklayın.

Windows  da program kısıtlamak

İzin vermek istediğiniz programları girin

Açılan pencerede orta kısımdaki satıra çift tıklayarak izin vermek istediğiniz programın çalıştırılabilir dosya ismini yazın (Ör. Mozilla Firefox‘a izin vermek için firefox.exe olarak bir girdi yaratmalısınız.)

Windows da program kısıtlamak

Bundan sonra bütün pencerelere Tamam diyerek çıkabilirsiniz. Konsol penceresini kapatmak istediğinizde pencereyi kaydetmek isteyip istemediğinizi soracak, kuralı değiştirmeniz gerektiğinde kolay ulaşmanız için kaydetmenizi tavsiye ederiz. Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızda yönetici olmayan kullanıcılar izin vermediğiniz bir uygulamayı açmaya çalıştıklarında aşağıdaki hata mesajıyla karşılaşacaklar.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here