Ana sayfa Resimli Anlatımlar Bilgisayarda açık tüm programların hepsini tek tıkla kapatma kısayolu nasıl...

Bilgisayarda açık tüm programların hepsini tek tıkla kapatma kısayolu nasıl yapılır? resimli anlatım

1496
0
Güncelleme:

Bazen yoğun bir şekilde çalışırken ya da o site senin bu site benim dolaşırken veya programlara olan meraktan bir sürü uygulamayı yükleyip denerken kendimizi kaybedebilir ve bir çok sayıda programı aynı anda açıp çalıştırabiliriz.

Bilgisayarın yavaşlaması, belleğin kasması veya diğer bir takım nedenlerden ötürü o anda açık olan programların hepsini kapatmanız gerekebilir. Fakat bu programları tek tek kapatmak uzun ve yorucu olabilir. Peki bu sıkıcı işten kurtulup tüm açık programları tek bir tıklama ile kapatmak istermisiniz?

İşte bunu nasıl yapacağınız resimli bir şekilde aşağıda anlatılmıştır.

Bilgisayarınızda açık olan tüm uygulamaları tek bir kısayol ile bir anda kapatabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki uygulamaların hepsini bir anda kapatmanızı sağlayan çeşitli programlar bulunuyor. Ancak bu işlevi Windows içinde, başka bir programa gerek kalmadan sadece bir kısayol ile yapmak mümkün. Tüm uygulamaları kapatacak bir kısayol yapmak için Explorer dışında her şeyi kapatacak bir komut oluşturacağız. İsterseniz bu komutu belli şeyleri kapatacak şekilde, kendinize göre de ayarlayabilirsiniz.

Toplu İmha Komutu Oluşturma
İlk olarak Komut İstemi’ni açacağız. Bunun için Windows XP’de Başlat menüsündeki “Çalıştır”a; Windows 7 ve Vista’da ise arama çubuğuna “cmd” yazıp klavyeden “Enter”a basın. Komut satırındayken taskkill /? işareti yazarak taskkill komutu ile kullanabileceğiniz parametreleri görebilirsiniz.

Toplu İmha için Kısayol Oluşturma

Bu eğitimde /F- ve /FI parametrelerini kullanacağız ama siz listedeki diğer parametreleri de kullanarak farklı işlevlere sahip bir komut hazırlayabilirsiniz. Şimdi sıra listede gördüğünüz parametreleri ve filtreleri birleştirerek komutunuzu oluşturmaya geldi. Eğer belli bir kullanıcı hesabındaki tüm uygulamaları kapatmak istiyorsanız “taskkill” komutunu aşağıdaki gibi olmalı:

taskkill /F /FI “USERNAME eq Programlar”

Yukarıdaki komutta “Programlar” yerine kullanıcı adınızı yazarak komutu kendi kullanıcı hesabınıza göre ayarlayabilirsiniz. Ancak komut, bu haliyle her şeyi kapatacağından başlat menüsü de gidecektir. Bunun olmaması için komuta /FI parametresini, IMAGENAME’i (Programların görev yöneticisinde gözüken yansıma adı) ve ne filtresini ekleyeceğiz. “ne” (Eşit Değil) filtresinden sonra kapanmasını istemediğiniz programları girebilirsiniz. Örneğin antivirüs programınızın kapanmaması için komutun devamına /FI “IMageNAME ile antivirüs programının görev yöneticisinde gözüken exe’sinin adını yazabilirsiniz. Masaüstü ve başlat menüsünü kaybetmeden diğer programları kapatmak için komutunuz aşağıdaki gibi olmalı:

taskkill /F /FI “USERNAME eq Programlar” /FI “IMAGENAME ne explorer.exe” /FI “IMAGENAME ne dwm.exe”

Eğer yanlışlıkla “explorer.exe”yi kapatırsanız CTRL+Shift+Esc tuşlarına basarak görev yöneticisini açıp Yeni Görev kısmından “explorer.exe” tekrar başlatabilirsiniz.

Toplu İmha için Kısayol Oluşturma

Komut için Kısayol Oluşturma
Komutumuzun nasıl olacağını belirledikten sonra bir kısayol oluşturarak pratik bir şekilde kullanılabilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayın ve “Yeni” menüsünden “Kısayol”u seçin. Kısayol Oluştur penceresinde öğe konumuna hazırladığınız kodu yazın ya da yapıştırın.

Toplu İmha için Kısayol Oluşturma

Toplu İmha için Kısayol Oluşturma
Ardından kısa yolunuza bir ad verin ve kısayolu oluşturun.

Toplu İmha için Kısayol Oluşturma

Toplu İmha için Kısayol Oluşturma

İsterseniz kısayola bir simge de atayabilirsiniz. Kısayola’a sağa tıklayıp özelliklere girin. “Kısayol” sekmesinde “Simge Değiştir” tıklayın. Açılan pencerede Windows’un hazır simgelerini ya da Gözat’tan başka simgeleri seçebilirsiniz.

Toplu İmha için Kısayol Oluşturma

Toplu İmha için Kısayol Oluşturma

Artık bu kısayolu uygulamaları daha çabuk kapatmak, panik tuşu olarak, oyunlar için bellekten çabucak yer açmak vb. işlemlerde kullanabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here