Ana sayfa Resimli Anlatımlar Bilgisayara USB Bellekten Windows nasıl kurulur? Resimli anlatım

Bilgisayara USB Bellekten Windows nasıl kurulur? Resimli anlatım

1522
0
Güncelleme:

USB Bellekten Bilgisayara Format Atmak İçin Neler Gerekli?

USB’den bilgisayara yepyeni bir Windows yüklemek çeşitli nedenlerden dolayı gerekebilen bir işlemdir. CD-DVD sürücünüz olmayabilir ya da bozulmuş olabilir. Veya USB bellek kullanarak daha hızlı ve daha kolay bir format atma işlemi olacağını düşünebilirsiniz ki nispeten doğrudur.

Aşağıda Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP ve hatta Windows Server versiyonlarını DVD’lerinden USB’ye yükleyerek USB bellekten otomatik başlayan format atmanın nasıl yapılacağı hakkında tüm detaylarıyla resimli anlatım sunulmuştur. Dikkatli okuyan ve adım adım denilenleri yapan her kullanıcının bu işlemi kolayca yapabileceğini düşünüyorum. Fakat sorun yaşayanlar olursa veya soru sormak isteyenler varsa yorumlar ile bildirebilirler. En kısa sürede yardımcı olmaya çalışacağım. Kolay gelsin…

Başlamadan önce;

İndirmeniz gereken programlar:

WinToFlash İndir

Deamons Tools İndir

Windows XP kurulumu için 1 GB boyutunda bir USB Bellek yeterli olacaktır, ancak Windows 7, Windows 8, Windows Vista ve Server sürümleri için en az 4 GB boyuta sahip olan bir USB belleğe ihtiyacınız olacak. Ayrıca Windows’u USB’den kurabilmeniz için kurulup yapacağınız bilgisayarın USB’den başlatma desteğine sahip olması gerektiğini unutmayın.

Bu eğitimde örnek olarak USB üzerinden Windows 7 kurulumunu ele alacağız. Bu işlem için Windows kurulum CD’si (ya da ISO dosyası), 4GB büyüklükte USB bellek ve WinToFlash programı dışında herhangi bir şeye ihtiyacımız olmayacak.

Uyarı: Bu işlem sırasında USB bellek içerisindeki tüm dosyalar silinecektir. USB Belleğinizde önemli dosyalar varsa işleme başlamadan önce yedeklemeyi unutmayın.

Windows 7 Kurulum Dosyalarını USB Belleğe Aktarma:

1) WintoFlash kurulum istemediği için indirdiğiniz zip dosyası içeriğini uygun bir yere (Ör: C:wintoflash klasörü) açın.

2) Windows Kurulum CD’sini ve kullanacağınız USB hafızanızı bilgisayara takın. Eğer kurulum CD’si yerine ISO dosyanız varsa bu dosyayı Daemon Tools ya da başka bir Sanal CD programıyla Sanal CD olarak bağlayın.

WinToFlash simgesine çift tıklayarak programı açın.

USB den Windows Kurmak

 

3) Programı açtığınızda karşınıza gelen sözleşmeyi kabul edin. Bu sırada programın Türkçeçevirisinin yetersizliği dikkatinizi çekebilir, programın basitliği karşısında bu kusuru göz ardı ediyoruz. İşleme başlamak için büyük yeşil simgeyi tıklayabilirsiniz.

USB den Windows Kurmak

4) Sihirbaz modunu kullanacağımız için Sonraki düğmesine basın,

USB den Windows Kurmak

5) Bu ekranda Windows dosyaları yolu bölümünden kurulum CD’sinin takılı olduğu sürücü,USB sürücü kısmından ise USB belleğinizi seçin. Bu eğitimin yapıldığı bilgisayarda CD-ROMsürücü K: harfiyle USB hafıza ise L: harfiyle olarak gözüküyor. Seçimleri yaptıktan sonraSonraki düğmesine basın.

USB den Windows Kurmak

6) Bundan sonra tek yapmanız gereken Microsoft’un lisans anlaşmasını kabul etmek. Geri kalan işlemler otomatik olarak devam edecek ve bir kaç dakika içerisinde Windows 7 Kurulumu yapmaya hazır olan bir USB Belleğiniz olacak.

USB den Windows KurmakUSB den Windows KurmakUSB den Windows Kurmak

Kopyalama işlemi bittikten sonra USB belleğinizi kurulum yapacağınız bilgisayara takıp BIOS ayarlarından ilk başlangıç aygıtı (First Boot Device) olarak USB HDD seçmeniz yeterli olacaktır.

WintoFlash tarafından desteklenen diğer Windows kurulumlarını da aynı adımları uygulayarak kolayca USB Belleğe aktarabilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here