Ana sayfa Resimli Anlatımlar AVI formatındaki videolara altyazı ekleme nasıl eklenir resimli anlatım

AVI formatındaki videolara altyazı ekleme nasıl eklenir resimli anlatım

1704
0
Güncelleme:

AVI Dosyalarını MKV’ye Çevirmek ve Altyazı Eklemek Nasıl Yapılır?

AVI dosyalarını sadece birkaç dakika içinde MKV’ye çevirip içine altyazı eklemek için gerekli program nedir ve nasıl kullanılır?

Bu eğitimden ellerinde bulunan AVI dosyalarını MKV formatına çevirip gelişmiş özelliklerden yaralanmak isteyenler (mesela altyazıları dosyaya dahil etmek ya da birden fazla ses akışını dosyanın içine eklemek) ve var olan MKV dosyalarında değişiklik yapmak isteyenler yararlanabilir (mesela bir filme Türkçe altyazı dosyası eklemek).

AVI dosyalrını MKV‘ye çevirmek için tek ihtiyacımızMKVToolnix isimli program. Tabi birde dönüştürecek birAVI dosyası ve eğer ekelmek istiyorsak diğer medya dosyaları. Bu eğitimde Blender Foundaiton tarafından yapılan kısa animasyon film Elephants Dream‘i ve Türkçe altyazısını kullanacağız.

MKVToolnix’i buradan indirebilirsiniz

1) MKVToolnix programını indirip yükledikten sonra programı çalıştırıp gelen pencerede sağ üstü köşede bulunan Add düğmeisne basıyoruz. Gelen penceredeAVI dosyamızı ve eklemek istediğimiz altyazıyı seçip, Aç düğmesine basıyoruz. Eğer istersenizAdd bölümünden medya eklemeye devam edebilirsiniz.

AVI Dosyalarını MKV ye Çevirmek ve Altyazı EklemekAVI Dosyalarını MKV ye Çevirmek ve Altyazı Eklemek

İpucu: Dosyaları seçerken klavyenizde bulunan Ctrl tuşuna basılı tutup birden fazla dosya seçebilirsiniz.

2) Yenilenen ekranda Tracks, chapters and tags bölümünde AVI dosyanız içinde bulunan medya akışlarını ve seçtiğiniz altyazıyı göreceksiniz. Burada istediğiniz akışı seçebilir ve temel özellikleri üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Track name seçtiğiniz akışa özel bir isim vermenizi sağlar. Language bölümünde seçtiğiniz akışın dilini belirtebilirsiniz, özellikle birden fazla altyazı ya da ses akışı ekleyeceksiniz bu bölümü boş bırakmamanızda fayda var. Default track flag ise bir medya akışının dosya açıldığında otomatikman gösterilip gösterilmeyeceğini belirtir. Eğer bir altyazının (eğer birden fazla varsa video ya da ses akışı içinde geçerli) dosya çalıştırıldığı anda gösterilmesini istiyorsanız bu bölümü Default‘tan Yes‘e getirmelisiniz. Aşağıda örnek olarakTürkçe altyazımızın dilini belirtiyor ve Default track (varsayılan akış) haline getiriyoruz. Bütün işlenmleri tamamladıktan sonra geriye bir tek Browse bölümünden oluşturulacak dosyamızın yerini belirleyip, Start Muxing düğmesine basmak kalıyor.

AVI Dosyalarını MKV ye Çevirmek ve Altyazı Eklemek

Kısa süren bir işlemden sonra (Core 2 Duo E7600 işlemciye sahip bir bilgisayarda 60 saniye sürdü) MKVdosyanız hazır olacaktır. Dosyamızı açarak kontrol ediyoruz.

AVI Dosyalarını MKV ye Çevirmek ve Altyazı EklemekAVI Dosyalarını MKV ye Çevirmek ve Altyazı Eklemek

AVI Dosyalarını MKV ye Çevirmek ve Altyazı Eklemek

Her şey yolunda gibi gözüküyor. Bu basit yöntemi kullanarak elinizdeki AVI dosyalarını MKV‘ye kolayca çevirebilir ve altyazı ekleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşır ya da, sormak istediğiniz bir sorunuz olursa forumlarımıza bekleriz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here