Windows 7 çöktü ve açılmıyorsa sistem kurtarma ve geri yükleme nasıl yapılır? resimli anlatım


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Hepimizin bildiği gibi Windows en çok tercih edilen ve en sevilen işletim sistemi olsa da sonuçta insan yapımı olduğu için bolca hata ve açıklar veriyor. Mesela bir Mac kadar sağlam değil.

Mesela bazen bilgisayarı başlattığınızda ekrana hiçbir şey gelmeyebilir veya windows açılır fakat açılışta hata verir ekran donabilir takılabilir yada açıldıktan sonra düzgün çalışmaz sürekli uyarı pencereleri açılır ve kendiliğinden kapanabilir. Bunun anlamı  windows sisteminiz çökmüş demektir.

Peki bu gibi durumlarda ne yapılır?

Yapılması ve tercih edilmesi gereken ilk şey sistem kurtarmayı çalıştırmak ve geri yüklemeyi başlatmaktır. Peki Windowsun çöktüğü düzgün çalışmadığı veya hiç açılmadığı durumlarda sistem kurtarma ve sistem geri yükleme (onarma) nasıl yapılır? Aşağıda resimli bir şekilde tüm ayrıntılarıyla anlatılmıştır.

Windows açılmadığında veya açılış sırasında hata verdiğinde sisteminizi Windows kurtarma seçenekleri veya Windows 7 yükleme CD’si ile düzeltebilirsiniz.

Microsoft, ekstra bir araca ihtiyaç duyulmadan kolayca onarım yapılabilmesi için Windows 7’de “sistem kurtarma seçenekleri” (System Recovery Options) sunuyor. Bu araçlar Windows 7 kurulumu sırasında otomatik olarak bilgisayarınıza yükleniyor.

Windows 7 “Gelişmiş Ön Yükleme Seçenekleri” (Advanced Boot Options) menüsüne erişmek için, bilgisayarınızı açmanız ve Windows başlamadan önce F8 tuşuna basmanız gerekiyor. Sistem kurtarma seçeneklerine girmek için kalvyeden “Bilgisayarınızı Onarın” (Repair Your Computer) seçeneğine gelip “enter”a basın. Sistem kurtarma seçeneklerinde 5 araç bulunuyor.

windows-7-sistem-kurtarma-menusu-f8-menusu,1,con Windows 7 çöktü ve açılmıyorsa sistem kurtarma ve geri yükleme nasıl yapılır? resimli anlatım

Startup Repair: Windows ‘un doğru bir şekilde başlamasına mani olabilecek sorunları (eksik ya da hasarlı sistem dosyaları gibi ) çözmek için kullanılır. Startup Repair sorunları tespit etmek için bilgisayarınızı tarar ve sistemin doğru açılmasını sağlamak için sorunlari düzeltmeye çalışır:

windows-7-gelismis-sistem-kurtarma-menusu,2,con Windows 7 çöktü ve açılmıyorsa sistem kurtarma ve geri yükleme nasıl yapılır? resimli anlatım

 

windows-7-sistem-kurtarma-secenekleri,3,con Windows 7 çöktü ve açılmıyorsa sistem kurtarma ve geri yükleme nasıl yapılır? resimli anlatım

System Restore: Bilgisayardaki sistem dosyalarının, daha önce yedeği alınmış sistem dosyalarıyla değiştirilmesi / yenilenmesi için kullanılır. Ssytem Restore email, dökümanlar ya da fotoğralarınız gibi kişisel belgelerinize müdahele etmeden bilgisayarınızdaki sistem değişikliklerini geri almanızı sağlayan bir araçtır.

windows-7-sistem-kurtarma-secenekleri,4,con Windows 7 çöktü ve açılmıyorsa sistem kurtarma ve geri yükleme nasıl yapılır? resimli anlatım

System Image Recovery: Bu aracı kullanabilmek için daha önceden bir sistem imajı almış olmanız gerekiyor. Sistem imajı, içinde Windows, programlar; resim, müzik, döküman gibi kullanıcı bilgilerinin bulunduğu kişiselleştirilmiş bir yedekleme bölümüdür.

 

windows-7-sistem-kurtarma-secenekleri,5,con Windows 7 çöktü ve açılmıyorsa sistem kurtarma ve geri yükleme nasıl yapılır? resimli anlatım

Windows Memory Diagnostic Tool: Bilgisayarınızın belleğindeki (RAM) hataları bulmak için tarama yapar.

windows-7-sistem-kurtarma-secenekleri-memory-diagnostic,6,con Windows 7 çöktü ve açılmıyorsa sistem kurtarma ve geri yükleme nasıl yapılır? resimli anlatım

 

Command Prompt: Command Prompt (Komut İstemi) üzerinden kurtarma ile ilgili işlemleri daha çok uzman kullanıcılar için geçerlidir. Komut istemi içinde çeşitli komut satırı araçları kullanılarak hata tanılama (diagnostics) ve çözüm imkanları bulunur.

windows-7-sistem-kurtarma-secenekleri-command-prompt,7,con Windows 7 çöktü ve açılmıyorsa sistem kurtarma ve geri yükleme nasıl yapılır? resimli anlatım

Sorununuza uygun Aracı seçerek Windows 7’yi onarmaya başlayabilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar

mode_editBenzer Programlar
Yorum Yaz comment2 Yorum
 1. alper
  Temmuz 31, 17:12 alper

  lütfen kocaman bir indir simgesi koyun. linkinizi göremedim ve siteden ayrılıyorum.

  reply Reply this comment
 2. Hakan
  Mart 06, 02:24 Hakan

  Gelişmiş ön yükleme seçeneği sayfasına ulaşamıyorum.siyah bir ekran ve ekranın sol üstünde yanıp sönen bir çizgi var.sizce sorun nedir ve ne yapmalıyım?

  reply Reply this comment
mode_editYorum Yaz

Başkaları E-posta adresinizi kesinlikle göremez. *

menu
menu